Ana Sayfa / Bilmedikleriniz / Duymadıklarınız / Adobe Illustrator Nedir Ne İşe Yarar

Adobe Illustrator Nedir Ne İşe Yarar

Adobe firmasının geliştirdiği vektörel tabanlı çalışma sistemine sahip grafik düzenleme ve geliştirme programıdır. Bu program sayesinde web sitesi arayüzleri, kurumsal kimlik çalışmaları (logo, kartvizit, zarf, cdyüzü, cd kutusu yüzü, antetli kağıt, firmaların kullandığı faturalar vs..), basılı yayınların (dergi, kitap, gazete ,reklam, afiş, poster vs) içeriği gibi çalışmaların tümü hazırlanabilir.

Illustrator, tıpkı CorelDraw gibi vektörel tabanlı bir programdır. Bu nedenle hazırladığınız çalışmaların ölçülendirmesi çok rahat yapılabilir. Yaptığınız ölçeklendirmede pikselleşme gibi bir sorun yaşamazsınız. Bununle birlikte karakalem çizimlerini renklendirmede oldukça işinizi kolaylaştıracak bir programdır.

Adobe Illustrator, Adobe photoshop’dan farklı bir programdır. Adobe Photoshop piksel tabanlı bir program iken, Illustrator vektörel tabanlı çalışma imkanı sunmaktadır. Tabiki iki programın üreticisinin aynı olması bazı benzerlikleri görmemize neden olacaktır. Fakat iki programın temelde çalışma prensibi farklıdır.

Adobe Illustrator, CorelDraw’ın bazı sürümlerinin MacOs işletim sisteminde çalışmaması nedeniyle, Mac kullanıcıları tarafından sıkça tercih edilen bir grafik programı olarakda karşımıza çıkar.

Yorum Yazın

8 Yorumlar

 1. Bir bakima haklisiniz. Illustrator daha cok tecrube ve deneyim isteyen profosyonel bir programdir. Corel de yeni basliyanlar ve daha hizli hareket etmek isteyenler icin vazgecilmezdir. Corel Illustratore gore daha cabuk ogrenilebilir. Cunku alt yapi itibari ile pratiktir ve sizin de dediginiz gibi matbaa ve ozalit uzerine calisan birbcok firmanin oncelikli tercihidir
  Yalniz bunlari ikinci sinif kategorisine almanizi uygun bulmuyorum. Ajans ve profosyonel reklam islerinde Illustrator kullanici icin daha uygun bir programdir. Tabi Coreli yabana atmamak kosulu ile…

 2. Tercihle alakası yoktur bu iki program arasında.İkiside iyi diyende görmedim hiç.Dünyanın neresinde olursanız olun corel kullanan bütün firmalar ikinci sınıf sayılır.bütün web ve grafik tasarımcılar illustrator tabanını kullanır.Ayrıca corel çizgisel eksikliğe sahip ve donanımında bozukluklar bulunan bir programdır.ikinci sınıf matbaalar kullanılır çünki kullanmak için ayrı bir gayret sarfetmenize gerek yoktur.

 3. Bu program ile neler yapılabildiğini öğrenmek istiyorum. bana şu anda PPS (powerpoint slayt) sunumları facebook paylaşımda nasıl kullanaileceğim konusunda yardımcı olursanız memnun olurum.

  • Bu programın neler yapabildiği ile ilgili zaten bu makalede de açıklama yapmıştım. Illustrator ile neler yapılabildiğini görmek ve deneyerek sizde bunları yapmak istiyorsanız sitemizin Adobe Illustrator bölümünü ve Video Anlatımlar bölümündeki Illustrator ile ilgili konuları incelemeniz gerekiyor. Burada sizler için hazırladığımız konuları incelediğiniz de aklınızdaki şekil tamamlanacaktır. Konuları inceleyip programı kendi bilgisayarınıza kurup denedikten sonraki aşama tamamen sizin sabrınıza ve hayal gücünüze kalıyor. Önce sabırla programı öğreneceksiniz sonra hayal gücünüzle yaratıcılığınızı programa yansıtacaksınız.

 4. Anasayfada Illustratorün en güçlü rakibinin CorelDraw olduğunu yazmışsınız. Sizce CorelDraw mı yoksa Illustrator mu daha iyi ?

  • ÖÇ deSigneR

   Ben CorelDraw kullanıyorum ve çok çok memnunum. Genelde PC kullanıcıları CorelDraw’ı tercih eder. Mac kullanıcıları ise Illustrator. Sebebi CorelDraw’ın yeni sürümlerinin Mac’e uyumsuz olması. İKiside gerçekten başarılı programlar. Tercih size kalmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir