Ana Sayfa / Adobe Photoshop / Adobe Photoshop İle Resim Montajlama

Adobe Photoshop İle Resim Montajlama

Adobe Photoshop İle Başka Bir Montajlama İşlemi…

Photoshop ile herkesin sıklıkla merak ettiği konulardan biri resim montajlama işlemidir. Farklı resimlerde farklı montajlama işlemlerinin uygulandığı photoshop’da size en pratik şekilde montajlama nasıl yapılır bu konumuzda göstereceğiz.

Konumuzda örnek olarak yanda gördüğünüz fotoğrafı seçiyoruz. Bu fotoğrafta elinde şemsiye olan erkeği resimden çıkartıcağız ve başka bir resme ekleyeceğiz.

Öncelikle ana menüde Image->Extract seçenekleri ile resmi ayrı bir sayfaya alıyoruz ve araç çubuğunda yer alan Edge Highlighter ile resimden çıkarmak istediğimiz kısmın sınırlarını belirliyoruz.

Daha sonra ise Fill Tool ile sınırladığını belirlediğimiz kısmın içini dolduruyoruz.

Snırlarını belirlediğimiz kısmın içini doldurduktan sonra “Preview” tuşuna basarak ana ekranımıza geri dönüyoruz. Burada sınırlarını belirlediğimiz resmin etrafının silindiğini göreceksiniz. Eğer burada resim etrafında hala küçük silinmemiş parçalar görüyorsanız bunları araç çubuğunda bulunan Eraser Tool ile temizleyebilirsiniz.

Bu kısımda etrafını temizlediğimiz resmi yerleştirebileceğimiz bir el resmi açıyoruz ve erkek resmini el resminin olduğu katmana mause yardımı ile aktarıyoruz. Resme daha gerçekçi bir görünüm vermek için elin içine bir gölge yapacağız.

Öncelikle Lasso Tools aracımız ile yukarıda gördüğümüz gibi çizim yapıyoruz. Daha sonra Select -> Feather seçenekleriyle ayar kısmını 3’e getiriyoruz ve Bucket Tools aracımız ile şeklin için dolduruyoruz. Eğer elin dışında istenmeyen görüntüler var ise bunları temizliyoruz.

… ve sonuç yukarıda gördüğünüz gibi olacaktır. Herşeyi tamamladıktan sonra resmimize bir arkaplan ekliyoruz ve sonuçta montajlama işlemimiz bitmiş oluyor.

Hayal gücünüzü kullanara bu gibi örnekleri çoğaltmanız mümkün. Kusursuz bir montajlama işlemi için biraz zaman harcayarak gölgelendirme işlemlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir