Ana Sayfa / Görsel Anlatımlar / Ahşap Desenli Texture Oluşturmak

Ahşap Desenli Texture Oluşturmak

Photoshop’da Ahşap Desenli Texture Oluşturmak…

Photoshop’da hazır texture kullanmak mutlaka çalışmanızı hızlandıracağı gibi sizide büyük uğraştan kurtaracaktır. Hazır texture çalışmalarını internette bulabileceğiniz gibi yakın zaman sonra grafiktasarimmedya.com adresinde de bulabileceksiniz.

Size bu konumuzda, sizin nasıl texture hazırlayacağınızı öğreteceğiz.

500×500 px ölçülerine sahip yeni bir döküman açın ve arkaplan rengini rengini sarı ile kırmızı arasında bir renk ile doldurun. Örnek çalışmamızda kullanılan renk tonlaması “#EA8E0B” ‘dır.

Renklendirmeyi yaptıktan sonra, katmanınıza Filter >Noise >Add Noise uygulayın ve değerlerini aşağıdaki gibi değiştirin.


Şimde de, Filter >Blur >Motion Blur uygulayın ve değerlerini aşağıdaki resimdeki gibi düzenleyin.

Yukarıda anlattıklarımızı doğru yaptı iseniz muhtemelen aşağıdaki gibi bir görüntü elde etmelisiniz.

Layer menüsüne geliyoruz. Sağ tuşa tıklayarak açılan menüden Duplicate Layer’a tıklıyoruz. Böylece yeni bir Layer elde etmiş olduk.  Yeni elde ettiğiniz katmanın Opacity değerini %30 olarak değiştirin ve İmage >Adjustments >Desaturate efektini uygulayın. İşlemi doğru yaptığınızda gri tonlara sahip bir görüntü elde etmelisiniz.

Filter >Artistic >Poster Edges efektini uygulayın. Değerlerini aşağıdaki gibi değiştirin.

Şimdi de ağacın budak kısımlarını oluşturalım. Bunun için  Filter >Liquify efektini uyguluyoruz. Daha sonra Twirl isimli fırça ile alttaki gibi bir görüntü elde etmeye çalışıyoruz.

Fırça boyutunu her seferinde değiştirirseniz daha gerçekçi bir görüntü elde edersiniz.

Doğru yaptığınızda sonuç aşağıdaki resimdekine benzer ve tamamen sizin çalışmanız olan bir görüntü olacaktır.

Yorum Yazın

3 Yorumlar

  1. […] This post was mentioned on Twitter by Özhan. Özhan said: Ahşap Desenli Texture Oluşturmak: Photoshop’da Ahşap Desenli Texture Oluşturmak… Photoshop’da hazır texture kullan… http://bit.ly/cw1RMP […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir