Ana Sayfa / Corel Draw / CorelDraw Tartışılamaz…

CorelDraw Tartışılamaz…

 

Vektör tabanlı grafik tasarım programı denilince akla ilk gelen CorelDraw’dır. Uzun yıllardır birçok grafiker tarafından tercih edilen programın bugüne kadar 14 farklı versiyonu piyasaya sürülmüştür.

Her versiyonda kendini geliştiren Corel, kendi kulvarında ki FreeHand programına göre uzun yol katetmiştir. İçerik ve uygulama alanlarının çok gelişmiş olması nedeni ile ençok tercih edilen grafik tasarım programı olmayı başarmıştır. Sektördeki birçok uygulamayı yapabileceğiniz CorelDraw tek başına çoğu projenin üstesinden gelmenizi sağlamaktadır.

Corel Draw, vektör tabanlı çizimler yapabildiği gibi, çoğu imaj düzenleme programlarının yapabildiklerini tek başına yapabilir. Bunlar arasında vektörel çizimin imaja çevrilmesi, dpi değeri ve pixel ölçülerinin verilebilmesi, imajların renk düzeninin değiştirilmesi (CMYK, RGB, Grayscale, Black-White.), imajlara çeşitli efektlerin verilmesi gibi sayısız işlem vardır. Ayrıca, vektör ve pixel tabanlı çalışmalar dışında internet sayfası tasarlama, Adobe Acrobat dosyası üretimi gibi bazı uygulamaları da gerçekleştirebilmektedir. Corel’in en büyük artılarından biri çalışma dosyasına import edilen imajları, kayıt esnasında kendine özgü bir sıkıştırma yöntemi ile sıkıştırır ve dosya boyutunu orijinal boyutunun neredeyse 1/3 oranına düşürür.

CorelDraw’da yaptığınız çalışmaları istediğiniz formatta kaydedebilmeniz mutlak bir avantajdır. Flash ve diğer bazı programlarla bütünleşik çalışabilen Corel, çalışmalarınızı diğer programlarda açabileceğiniz formatta kaydetmenizi sağlar.

Bunlarla birlikte webtasarımında da kullanabileceğiniz Corel ile, web sayfaları hazırlayabilir corel ile birlikte kurulumu yapılan yardımcı programlar sayesinde flash benzeri animasyonlar hazırlayabilir, grafikerinizi hareketlendirebilirsiniz.

Görülen o ki, CorelDraw grafikerlerin gözdesi olmaya devam edecek…

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir