Ana Sayfa / Corel Draw / CorelDraw X4 Yapılan Değişiklikler ve İncelemeler

CorelDraw X4 Yapılan Değişiklikler ve İncelemeler

 

CorelDraw ve İncelemeler…

CorelDraw X4, corel programının en son çıkan ürünü. X3 sürümünden sonra tasarım ve erişim tuşlarında daha farklı seçenek sunan Corel X4 aslında il bakışta X3’den farksız gibi görünsede aslında değiştirilen birçok özelliği mevcut. Şimdi gelin Corel X4’de neler var birlikte bakalım.

CorelDraw X4 ve değişimler…

 1. CorelDraw X4’de ikonlar ve menüler yeniden tasarlanarak modern bir hâl almış. Ayrıca kısa yol tuşları ile yapılan kontroller ve daha sezgisel arayüz ile kullanım kolaylığı ön plana çıkartılmış diyebiliriz.
 2. CorelDraw X4 sürümüne “ConceptShare” entegre edilmiş. Bu program sayesinde yaptığınız çalışmaları iş arkadaşlarınızla yada müşterilerinizle anında paylaşabileceksiniz.
 3. Hepimizin yapmak istediği ama CorelDraw X4 sürümüne kadar mümkün olmayan bir özellik daha Corel’in bu sürümünde karşımıza çıkıyor. Corel PowerTrace X4 isimli program sayesinde bitişlem resimlerini istediğiniz gibi düzenleyebilecek ve vektörel grafiklere dönüştürebileceksiniz.
 4. CorelDraw S4 sürümünde vektörleşme yöntemi merkeze alınmış. Bu yöntem sayesinde teknik çizimler, kalemle çizimler ve imzalar daha iyi sonuç verecek, çalışmalarınız daha sistemli hale gelecektir.
 5. PowerTRACE, vektörel grafiklerde hangi renklerin görünmesini sağlamak için oluşturulmuş. Ayrıca bu sayede oluşturulan renk paletinde renkleri değiştirebilir, başkar bir renkle birleştirebilir yada tüm renkleri silebilirsiniz.
 6. Corel Draw X4 sürümü sayesinde yeni Windows Renk Sistemi ve Adobe Renk sistemi arasında renk tutarlılığı sağlamakda mümkün hale gelmiş.
 7. Bir veri kaynağından elde edilen metin ile yaptığınız çizimi birleştirmek için Birleştirerek Yazdırma sihirbazı geliştirilerek daha fonksiyonel hale getirilmiş.
 8. CorelDraw arayüzlerine alışamayan kullanıcıları için bu sürümde bir güzellik düşünmüş. Yeni özellik sayesinde arayüz seçeneklerinden birini seçerek, CorelDraw’ın arayüzünü Adobe Photoshop, Adobe Illustrator yada Microsoft Office arayüzüne benzeterek, CorelDraw’ın arayüzüne alışma sürenizi kısaltabilirsiniz.
 9. CorelDraw X4 sürümü pdf uzantılı dosyalarıda destekliyor. Bu sayede pdf dosyalarınızı CorelDraw programına alabilir yada yaptığınız çalışmaları pdf formatında kayıt edebilirsiniz.
 10. CorelDraw’da Microsoft® Visual Basic® for Applications 6.4 desteği
  sayesinde iş akışınızı otomatikleştirebilirsiniz.
 11. Önceki sürümlerden de hatırlayacağınız bir özellik bu sürümde karşımıza daha çok geliştirilmiş olarak çıkıyor. Artık, fare topu ile kaydırma özelliğini kullanarak sayfayı büyütme ve kaydırma konusunda daha çok kontrol sahibi olabileceksiniz.
 12. Yeni Etkileşimli Tablo (Interactive Table) aracı ile, metin ve grafikleri kullanarak sayfa tasarımı yapmak üzere tablo oluşturabilir veya aktarabilirsiniz. Ayrıca kolaylıkla tabloları hizalayabilir, boyutunu değiştirebilir, tabloyu veya hücreleri ihtiyaçları karşılayacak
  şekilde düzenleyebilirsiniz. Kullanıcılar hücrelere resim ekleyebilir ve konumunu, boyutunu ayarlayabilirler.
 13. CorelDraw X4’de dokümanın herbir sayfası için birbirinden bağımsız katmanlar oluşturmakta mümkün hale gelmiş.Bu katmanlar kolaylıkla oluşturulup, düzenlenebiliyor. Böylece sayfalarda boş katmanların sayısı azaltılmış oluyor.
 14. Kullanıcılar her sayfaya bağımsız kılavuzlar ekleyebilir, tüm sayfalarda görünmesini istedikleri kılavuzları ana (master) katman olarak tanımlayabilirler.
 15. CorelDraw X4 sayesinde sayfa kopyalama seçeneklerinde (Duplicate page) sayfaların içerikleri ile birlikte veya sadece boş katmanları ile kopyalama esnekliğine sahip olacaksınız.
 16. Canlı metin biçimlendirme özelliği ile kullanıcılar ayarları uygulamadan önce sonucu metin üzerinde önizleyebilirler. Bu
  kullanışlı ve zaman kazandıran biçimlendirme aracı, beğenilmeyen değişiklikleri geri alma işlemlerinden de kurtarmış oluyor. Kullanıcılar yazıtipi, yazıtipi boyutu ve hizalama gibi yazıtipi özellikleri üzerinde dolaşırken de sonucu önizleyebilirler.

Pazarda büyük payı olan Corel birçok kullanıcı tarafından tercih edilen grafik programları arasında yer alıyor. X4 sürümü ile de kullanıcılarına çok cazip seçenekler sunan Corel yine grafiklerin odak noktası oluyor.

Yorum Yazın

1 Yorum

 1. çok güzel bir program çok beğendim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir