Ana Sayfa / Görsel Anlatımlar / CorelDraw’da Görüntü ve Zoom Aracının Kullanılması
Computer generated image - Tough Choice #1.

CorelDraw’da Görüntü ve Zoom Aracının Kullanılması

CorelDraw’da Görüntü ve Zoom Aracının Kullanılması….
Bir çizim yapılırken, çizimleri ve nesneleri daha detaylı olarak görmek ve incelemek zorunda kalınan durumlarda zumlama işlemi yapılır. Şekildeki gibi Zoom aracı seçili haldeyken görülmektedir.

Zoom aracı basitçe şöyle çalışır. Sol fare tuşuna basılırsa, tıklanan nokta merkez alınarak ekran iki kat yakınlaşır. Sağ  tuş ise tam tersi olan iki kat küçültme işlemi yapar. Sağ fare tuşunun bu davranışı Tools-Options-Workspace-Toolbox-Zoom menüsünden, Pan tool bölümünde, istenildiği gibi değiştirilebilir.

Zoom Araç Çubuğunun Kullanılması

Zoom araç çubuğunun görünümü şekildeki gibidir. Tüm zoomlama işlemleri buradan yapılır.

Zoom in: İmlecin ortasında  + şekli bulunan bir büyütece dönüşür, aynen aracın kendi ikonu gibi. Sol fare tuşu ile ekrana tıklandığında görünüm % 200 büyüyecektir. Bir marque kutusu çizilirse, çizilen kutucuk içinde kalan alan zumlanır.

Zoom out: Zoom out aracı seçildiğinde, anında bir önceki zum seviyesine geri dönülür veya daha önce herhangi bir zumlama yapılmadıysa iki katı daha fazla alan gösteren zum elde edilmiş olur.

Zoom To Selected: Zoom To Selected aracı öncelikle bir nesne veya nesneler seçmeyi gerektiriyor.  Bir şey seçili olduğunda bu araç zum ayarını değiştirerek seçili olan nesnenin tüm ekranı doldurmasını sağlayacaktır.
Zoom To All Objects: Bu araç ekranda bulunan tüm nesneler ekranı dolduruncaya kadar dışarı veya içeri doğru zumlama yapar.
Zoom To Page: Ekrandaki sayfanın tüm çizim penceresini dolduracak şekilde zumlanmasını sağlar.
Zoom To Page Widh: Bu araç, çizimlerin ekran penceresinin enine kadar zumlanmasını sağlar.
Zoom To Page Height:Bu araç çizimlerin ekran penceresinin boyuna kadar zumlanmasını sağlar.

Standart Araç Çubuğunu Kullanmak
Standart Araç Çubuğu şekilde görüldüğü gibi zum değerlerini gösteren bir açılır mönüye sahiptir. Ordaki metin kutusuna istenilen değer girilebilir veya açılır listeden bir şık seçilebilir.
Pan İşlemi: Pan işlemi çalışma penceresini hareket ettirerek nesnelerin görünmesini sağlamaktır. Ekran Tüm nesneler görünecek biçimde zum edildiyse gezinmeye gerek duyulmaz. Ancak çok yakın bir zum yapıldıysa diğer nesneleride görebilmek için gezinmek gerekebilir.
Pan Aracının Kullanılması: Pan aracı imleci bir el şekline dönüştürür. Yalnızca el işaretini gitmek istenen yöne doğru kaydırmak gezinmek için yeterli olur.
Klavye ile Gezinmek: ALT tuşuna basarak klavye üzerindeki ok tuşlarına basılırsa ekran ok tuşunun yönüne doğru kayar. Bu da bir Pan yöntemidir.

View Manager
View Manager görünüm tiplerinin saklanabildiği kullanışlı bir alandır. Bu alanda ayrıca zum seviyesi ve sayfa numarası da saklanmaktadır. Şekilde View Manager görülüyor. View Manager’e Window Dockers View Manager menülerinde ulaşılır.
Yeni bir görünüm oluşturmak için öncelikle sayfayı seçmek ve kaydetmek istenen büyütme seviyesinde zumlamak gerekiyor. Daha sonra View Manager mönüsünde bulunan + işaretine basılarak böylece görünüm ana pencereye eklenir. işareti ise silinmesini sağlar.
View Manager penceresinin en solunda bir Page ikonu mevcuttur. Bu görünüm seçildiğinde hangi sayfaya uygulanacağını kontrol ediyor. Sayfa ikonu kapalıysa sadece büyütme görünümü kullanılacaktır. Her sayfdanın sol alt köşesine mutlaka sayfa ikonunun açılması gerekir.

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir