Ana Sayfa / İnternet / Facebook ve Hayatınıza Zararları

Facebook ve Hayatınıza Zararları

Facebook Kullanma(ma)k !

Facebook geçtiğimiz senelerde hızla yükselen ve son dönemde kullanıcı sayısı 60 milyona yakınlaşan dünyada en çok tıklanan 7.sitedir. Bu başarıyı elde etmesini tabiki kutluyoruz. Fakat facebook ile ilgili gerçekleri size bildirmeyide bir borç biliyoruz.

Facebook sözde sosyal paylaşım sitesi birçok kullanıcının çekinmeden kullandığı bir platform haline geldi. Fakat insanlar istemeden de olsa kendilerini deşifre edecek bilgilerini de bu sitenin data verilerine kayıt etmiş bulundu. Başta çok masumca görünen bu sistem günümüzde 50 milyondan fazla kullanıcı için  tehdit haline geldi. Kimileri bunu umursamazken kimilerinde kendi bilgilerinin başka mecralarda paylaşılacağı endişesi oluştu.  Şimdi gelin bu tehditleri ve facebook’un hayatımızdan götürdüklerini birlikte değerlendirelim.

**Yazı uzun ve açıklayıcı olduğundan sıkılıp okumak istemeyebilirsiniz. Buradaki seçim sizin. Belki hayatınızdan neler gittiğini kabullenmek istemeyişinizdendir… !!!

Başta basit bir sosyal paylaşım ağı gibi duran facebook, gün geçtikçe farklı aktiviteler, gruplar, hayran sayfaları ve üye sayısının hızla artışından sonra tehdit olmaya başladı. Facebook’ta 500 bini aşkın grup bulunuyor. Facebook’un en büyük kullanıcı grubu 17-25 yaş arası kızlar (yüzde 69). Üyeleri hakkında her gün 300 milyon bilgi notu güncelleyen Facebook, dünyanın en büyük kişisel haber sitesi. Geçtiğimiz günlerde facebook yönetimi uygun bir ücret karşılığı 50 milyon kullanıcının kişisel bilgilerinin satılabileceğini duyurdu. Şimdi bu yazımızı okuyanlar bu haberin asparagas olduğunu düşünecekler. Böyle düşünenler yanılacaklardır. Bazılarımız da hemen facebook sayfalarına girip kayıtlı bilgilirini yalan bilgiler ile değiştirmeye çalışacaklardır. Bunun içinde artık çok geç. Çünkü verileriniz facebook veri bankasına işlendi bile. “Eee bişey yapmamız gerekmiyor ozaman” diyenlerde olabilir. Hayır yapmanız gerekiyor. Biran önce facebook ‘dan kurtulmanız gerekiyor. “Bizim verilerimizi kimseye dağıtamazlar dava açarız.” diyenleri duyar gibiyim. Bunun için de inanın artık çok geç. Çünkü facebook’a kayıt olma aşamasında kabul ettiğiniz kullanıcı sözleşmesinde siz tüm haklarınızı başka bir deyişle boynunuzda ki ipi facebook’a vermiş oldunuz.

Facebook günümüzde sosyal paylaşım ağı olmaktan çok bir arkadaşlık servisi hatta giderek sexbook olmaya başladı bile. İnsanlar facebook’da hayran sayfalarının olması, arkadaş listesinin kabarması ve tanımadığı kişilerle konuşmasını kendine övgü olarak görüyor ve kendi ile gurur duyuyor. Bir nevi kendi egosunu tatmin ediyor. Bir düşünün çok kısa sürede bu kadar çok kitleye ithap eden bir siteyi destekleyen birileri yok mudur ? Daha önceleri gizli servisler kendi bünyelerinde eleman yetiştirerek farklı çevrelerde bulunan farklı insanlardan istihbarat toplarlardı. Artık birilerini yetiştirmeye gerek kalmadı. Çünkü bu tarz siteler sayesinde sanal ortamlardan bilgi alınıp, gerekli istihabarattan fazlası toplanmış oluyor. Şimdi diyeceksiniz ki, “bizim bütün bilgilerimiz zaten yanlış.Ayrıca doğru olsa ne farkeder bizim bilgilerimizi ne yapacaklar ki…” Bilmediğiniz bir nokta var. İnternete girdiğiniz İP adresleri statiktir. Yani sizin kimliğinizdir. Sizin kim olduğunuzu nerde olduğunuzu ne yaptığınızı hatta biraz daha ileriye gittiğinizde bilgisayarınıza bağlı webcamden sizin bulunduğunuz yeri izletebilecek bilgiler içerir. Bu nasıl olur demeyin. Olur !!!

İp adresleriniz siteye her girişte kayıt altına alınır. Bu ip adresleri sayesinde bilgisayarınızdaki tüm verileri okuyabilen sistemler yada örgütler bulunmaktadır. “Bunları nerden biliyor sunuz?” demeyin sakın. Bilişim çağında yaşıyoruz. Biraz düşünürseniz bunların nelere mâl olacağını bilirsiniz.

[notice type=alert]Örnek: Hrant Dink hakkında youtube video paylaşım sitesine video ekleyen şahıs, bilişim suçları şube müdürlüğüne bağlı polisler tarafından yakalandı.[/notice]

Nasıl yakalandı ? Youtube’a video yüklemek için bilgi paylaşmanız bile gerekmiyor. Nasıl oldu peki ? Tabiki ip adresinden… Kullanıcı siteye girdiği anda ve video yüklediğinde ip adresi kayıt altına alındı. Bunu siz göremezsiniz. Ufak çaplı bir araştırma ile de zanlı olduğu yerde yakalandı.

Bu işler sandığınızdan daha karmaşıktır. Siz ben bir suç işlemedim neden beni araştırsınlar diyebilirsiniz. Ama facebook’da sözde arkadaşlarınıza göstermek için yüklediğiniz resimleri kullanarak birileri başka insanları kandırabilirler. Sizin fotoğraflarınızda adult sitelerde paylaşım yapıp sizi kötüleyebilirler. Fotoğraflarınızı adult sitelerde porno yıldızı gibi görmek istemezsiniz sanırım…

[notice type=alert]Örnek: Beyazıt Öztürk başta olmak üzere birçok ünlünün ismi ve fotoğrafı ile açılan facebook hesapları ile binlerce insan dolandırıldı. Sanatçılar zor durumda kaldı. Suç duyurusunda bulundular.[/notice]

Profilinizin arkadaşlarınız haricindeki kişiler tarafından görülmesini engellesenizde , size bir şekilde ulaşmaya çalışanlar mutlaka vardır. Çünkü insanlar bu sayede msn ve telefon bilgilerini paylaşarak facebook’u sanal pazar, buradaki insalarıda araç olarak kullanmaya devam ediyorlar. Bir nevi facebook amacından saparak artık sexbook olmaya başladı da diyebiliriz.

Milliyet gazetesi konuyla ilgili bir haberinde; “Peki bu ‘sevgi
yumağının’ altında yatan şey, sadece vefa ve dostluk duyguları mı?
Hayır. Facebook’un en büyük vaatlerinden biri de seks. Hem bir
olasılık olarak hem de düpedüz… Grup seks partilerinden sapkın fantezilere sizin için facebook’un karanlık dehlizlerinde casusluk yaptık! Facebook çapkınlarının izini sürmeye başladık. Ve tam anlamıyla bir şok yaşadık. Şok yaşadık çünkü biz safça, buranın bir sosyalleşme ortamı, bir sevgi yumağı olduğunu düşünüyorduk. Hiç de öyle değilmiş: Meğer Facebook, ‘Sexbook’ olmuş! Facebook’ta tanışalım, messenger’de kaynaşalım, sonra telefonlarımızı alalım ve buluşalım” şeklinde başlayıp ilerliyor işler…” değerlendirmesine yer vermiş.

Unutmayın ! Bilgiyi kontrol eden dünyayı kontrol eder…

Dünyanın en zengin insanı ve Microsoft’un sahibi Bill Gates 2006 yılı Ocak ayında Türkiye’ye geldiğinde bir gazeteci kendisine, “Siz Microsoft olarak CIA’ye bilgi veriyor musunuz?” diye sormuştu. Bu şok soru üzerine salonda kısa bir sessizlik oldu ve herkes verilecek cevaba odaklandı. Bill Gates’in cevabı ise sadece gülmek oldu. Herkes bu tebessümle cevabını  aslında acı bir şekilde almıştı.Kısacası 10 bilgisayarın 8’inde Windows var. CIA bu yolla dünyadaki bilgisayarların büyük bölümünün içindeki bilgileri tarayabiliyor.
Kaldı ki yapmaları değil, yapmamaları anormal olurdu. Çünkü Bilgiyi kontrol eden, dünyayı da kontrol eder.Gizli servis elemanları artık oturdukları yerden kalkmadan, kahvelerini içerek seyrediyorlar bizzat kendilerini fişleyen insanları. Facebook sayesinde daha şimdiden 60 Milyon kişi gönüllü olarak kendisini bu yolla ihbar etmiş oluyor. Hele bu bilgiler art niyetli insanların eline geçmişse, her biri açık birer hedef haline gelmiş oluyor.

Facebook için yapılan önemli uyarılar :

 • İngiliz askeri yetkilileri kişisel bilgilerini facebook’a koymamaları konusunda tüm orduya bir uyarıda bulundu. O kadar ki, Kraliyet Askerleri’ne bağlı 888 askerin isminin Facebook’ta bulunması, kişisel  bilgilerin terör örgütlerinin eline geçebileceği endişesini doğurmuş. Uyarıda, “Facebook, MySpace ve Friends ReUnited” adlı siteleri kullanan askerlerin risk altında olabilecekleri kaydedilmiş.
 • Facebook, 6 Kasım’da yayınladığı bir ilanla 50 milyondan fazla üyesinin özel bilgilerini para karşılığı reklâm şirketleriyle paylaşabileceğini duyurdu. Özel hayatın korunması ile ilgili tartışmalara yol açan Facebook’un bu kararı, ABD ve Avrupa ülkelerinde tartışmalara yol açtı. Fransa’da Facebook aleyhine soruşturma açılması bekleniyor.
 • Yine İngiltere’de bir hükümet araştırmasında, İngiltere’de bu sitelerin üyesi olan 10.8 milyon kişiden dörtte birinin ‘profillerinde’ doğum tarihleri veya iletişim adresleri gibi önemli bilgilerini açıkladıkları, girilen bilgilerin, suç işlemek amacıyla kullanılmaya oldukça elverişli olduğu ortaya çıktı.

Amacı kötü olan kişilere bilgilerinizi bu kadar kolay vermeyin. Çünkü her bilgi doğru kullanıldığında mutlaka mükemmel sonuçlar verecektir. Bu kişilerde sizin bilgilerinizi kullanarak amaçlarına ulaşabilirler. Belki tek başına sizin bilginiz işe yaramaz. Fakat şuan için facebook’a kayıtlı 1 milyon Türk’ün bilgilerine toplu bakıldığında insanların zaâfları ve açık yönleri bulunabilir.

Ben facebook kullanmıyorum…

Çok önemli bir kişi değilim. Gizli serviste çalışmıyorum. Asker, polis, siyasetçi hiç değilim. Kendi halimde bir insanım. Ama buna rağmen bilgilerimi, fotoğraflarımı, özel hayatımı başkaları ile paylaşmak istemiyorum. Arkadaşlarım beni bulmak mı istiyorlar ? Eğer gerçekten arkadaşlarımsa zaten benimle görüşüyorlardır. İlk okuldan yada liseden beri beni arayıp sormayan biri facebook hesabımdan beni bulup arayacaksa yok! aramasın istemem ! Benimle işi olan beni aramak isteyen beni nasıl bulacağını çok iyi bilir. Bunun için facebook yada başka bir siteye gerek yok.

Unutmayın !

Facebook, myspace, twitter vb sitelerde tüm bilgileriniz siz silseniz bile kayıt altında tutulur. Hatta cep telefonunuza gelen mesajları silseniz bile, aldığınız yada gönderdiğiniz mesajlar gsm operatörünüzde saklı tutulur. Gelen maillerinizi istediğiniz kadar silin. Maillerinizin bir kopyası mail servisinizde saklı tutulur. Bunları düşünerek, facebook vb siteleri kullanarak sizin bilgilerinize ulaşmaya çalışan kötü niyetli kişilerin oyununa gelmeyin. Şimdi bunları umursamıyor olabilirsiniz. İleride sizin fotoğraflarınızla başkalarını kandırıp, onlardan kontör isteyen, para aşıran insanlar nedeni ile başınız belâya girdiğinde bu yazdıklarımı hatırlarsınız !!!

Bizden birkaç uyarı !

 • Size gelen spam mesajlar tanıdığınız kişilerden gelmiş olsa bile açmadan siliniz.
 • Mecbur olmadıkça hiçbir siteye giriş ve üyelik bilgilerinizi kesinlikle vermeyiniz.
 • Bazı sitelerden gelen üyelik davetlerine kulak asmayın.
 • Al benisi olan resim, müzik, ilan gibi yanıp sönen mesajlara aldırış etmeyiniz.
 • Size cevap vermekte geciken ve sizi çok bekleten websiteleri fazla beklemeden kapatınız.
 • Kapatma butonuna bastıktan sonra sizi dinlemeyip uzun süre bekleten bilgisayarınızı açma-kapama tuşuna basarak hemen kapatınız.
 • Son olarak lütfen bu uyarılarımızı dikkate alarak gerekeni yapınız ve arkadaşlarınıza sayfanın adresini mutlaka iletiniz.
NotBu yazı sözde sosyal paylaşım sitesi adı altında kişilerin özgün haklarına yönelik yapılan yada yapılacak saldırıları, bir TÜRK olarak milletine bildirmeyi sorumluluk edinen grafiktasarimmedya.com kurucusu olarak bizzat tarafımdan yazılmıştır. Saygılarımla….
Yorum Yazın

61 Yorumlar

 1. herşey boşmuş daha yeni anladım
  herşey tşk ederim

 2. allah belasını versin facebook,un

 3. evet lanet olsun adnan abi

 4. facebook ,u nasıl kapatırız adnan abi biöylersen bende bıracagım artık kurtulmak istiyorum

 5. İnsanların özel hayatlarını gasp ederek insanlar arasında huzursuzluk yaratan facebook a lanet olsun.

 6. FB ile ilgili yazılan bu makalenin altında FB’da paylaş ve beğen butonları var? yazar, ya da site yetkilisi nasıl bir ironik ruh hali içerisinde anlayamadım…

 7. çok çok çok tşk edermm Allah razı olsun ben daha paylaşım yapmak istiyordum ama bunları okuduktan sonra tüm hesaplarımı dondurdmm aslında bu yazıyı arkadaşlarımada gönderecektmm ama okumazlar önemsemezler bu yüzden göndermedim sadece ben onlara aklımda kalanları özetleyeceqmm

 8. Murat Çalışkan

  Öncelikler bu yazı için teşekkür ederim çok güzel olmuş ama bazı şeyler eksik bu sitede sanırım bende aylardır böyle konularda hemfikirim ancak sizin sitenizde facebook beğenme butonuda aslında facebook a yandaşlık demektir insanları facebook u daha çok kullandırma sebebidir zaten bahane arıyor insanlar kullanmak için bağımlısı olmuş birkaç insanı ne kadar zor çelsemde kullanmaması yönünde çoğu yeniden kullanmaya başlamış bile anlayacağınız bir bağımlılık bir virüs ve hiç zararı yokmuş gibi görünsede beğenme butonu gibi unsurlarda teşvik edici niteliktedir ve bu yazıyı yazmanızla o tür butonların kaldırılmasıda daha uygun olurdu teşekkürler…

  • Böyle bir yorum daha öncede yazılmıştı ve orada bu buton uygulamasının cevabını vermiştim. Aslında yazdıklarınızda haklısınız fakat birde bizim açımızdan bakalım olaya… Bu buton sayesinde özellikle bu üzerinde tartıştığımız konu yüzlerce Facebook kullanıcısına ulaşmış durumda. Genelde facebook kullanıcıları konumuzu ziyaret ediyor ve konuyu haklı bulduklarında “Facebook’da Paylaş” butonu ile aynı konunun facebook ta yayınlanmasını sağlıyorlar. Bu sayede butonu kullanan kişinin tüm arkadaş listesi ve onların arkadaşları ve onların arkadaşları konuyu okumuş oluyorlar. Bu sayede yalnızca grafiktasarimmedya.com tarafından değil, burada zararlarından bahsettiğimiz facebook ‘da da aynı konuyu yüzlerce hatta binlerce insana ulaştırıyoruz. Belki bu sayede onlarda facebook kullanmaktan vazgeçerler. Facebook butonunun sitemize hiç bir getirisi veya artısı yoktur. Fakat olayı objektif düşündüğümüzde yanlışlarını göstermeye çalıştığımız bir yeri, yerinde göstermekte bence mantıklı olandır. Tabiki yine de takdir sizindir.

 9. İlgi ve alakanıza ben teşekkür ederim. Sizlerden böyle yorumlar aldıkça bu konuyu paylaştığım için bir kez daha mutlu oluyorum. Her geçen gün başka birinin hesabının, fotoğraflarının veya bilgilerinin çalındığı konusunda duyumlar alıyorum. Bu bilgiler ile, özellikle bir bayan hesabını kullanarak erkeklerle irtibata geçip kandırarak onlardan cep telefonlarına kontor, yanına gelecem vaatleri ile hesaplarına para isteyen adi dolandırıcılara şahit oluyorum. Bu adi dolandırıcılar özellikle bayan okurlarımızın hesap bilgilerini kullanarak yapıyorlar bu işi. Daha doğrusu sizide işin içine bi şekilde alet etmiş oluyorlar. Bunlar yetmiyor gibi de şimdi mail kanallarına TopFace adı altında facebook kullanıcıları adına mailler geliyor. “Yukarıda kişi topface e katıldı sen daha ne duruyorsun…” gibi saçma saçma mesajlar. Facebook yetmiyor gibi birde topface başladı. Buda yukarıda yazdıklarımızın bir kanıtıdır. Facebook kullanıcılarının bilgilerini bir başka siteye üye toplamak adına kullanıyor. Daha birçok şey yazılabilir bu konu ile ilgili. Umarım burada yazdıklarımız sizlere iyi bir yol gösterir.

 10. BİLGİSAYAR TEKNİSYENİ

  Yukarıdaki makale için çok teşekkür ederim, 11 yıllık bilgisayar teknisyeniyim, 5 yıla yakındır facebook kullanıcısıydım geçen haftaya kadar. Artık bende anladım ki facebook çok zararlı bir site, bir yakınımın başına olmadık işler geldi her ne kadar olayı çözdü isemde berbat site bu facebook… Tamamiyle istihbarat toplayan bir site benden size bir tavsiye kullanmamanızdır…

  Saygılarımla…

 11. ççççççççççççççççç

  bence face öle deil çook güzel face kurandan allah razı olsun hıh

 12. gercekten zararlı

 13. merhaba bence facebook yasaklanmalı çünkü çogu insan vaktını oraya harcıyor ben bi ara bagımlısıydım daha dün hesabımı sildim KULLANMANIZI TAVSİYE ETMEM!

 14. face site çok boş bir site insanlarına hayatını alt üst ediyor ben bir kızı sewiyordum hemde çok kıza o kadar aşıktımki kızın hiç bişeyini bilmiyordum ismini bile kızın ilk önce okulunu buldum sonra arkADAŞLARINN arkadaşları derken face sayesinde bu kızı buldum bu kıza msj falan attm beni hep tersledi bnim kalbimi kırdı benim gözümde kalbimde mecnun leylası neyse benimde leylam oydu o bunu anlamadı yani uzun bi aradn sonra bu kıza aşk yerine nefret başladı buda face yüzünden oldu keşke hiç bulmasydım aramasaydm msj atmasaydım facede saklı olan aşk en güzelmiş bence nasıl tohumu topragın içinde gizli yetişiyorsa aşkta insann içinde gizlennce yeşeriyor..yani kısacası aşklarda sanallaştı bunu bizimgbilr yüzünden oluyor.artık ferhat şirini için dağı böyle sanal sitelerde deler olmuş,mecnun leylasını bu sitede arar olmuş neyse ya kafanızı şişirmeyim sözün kısası sanal alemde hayat bayat..

 15. ben 11 yaşındayım kullanıyorum bırakıcağım

 16. ben çok üzülüyordum bütün arrkadaşlarım facebooktan konuşurken ben öyle bakıodum keske benimde olsa diyordum bunu okuduktan sonra artık istemiyorum msn bana yetio ama facebokta arkdaslarımı bulabiliyordum aybüke adlı arkadasımı çok seviyorum

 17. slm ben defne benim facebook um var ama bunu okuduktan sonra kapatmak istiyorum fakat bütün arkadaşlarımın var bende zaten onlardan özenerek açtım şimdi kapatırsam ezik olurum diye kapatamıyorum ama en azından bu bilgileri paylaşıcam ki kendim için değil biraz da başkalarına yararım olsun

 18. slm ben zeynep ünv. öğrencisiyim facebook’un zararları üzerinde bir araştırma yapıyorum sunum ödevim olarak çok güncel ve tartışılır olan bu facebook konusunu seçtim yazdıklarınızı baştan sona şöyle bir okudum çok güzel bilgiler vermişiniz bende kullanmıyorum ilk açtığım sıralar bende bağımlısı oldum ve sürekli facedeydim fotoraflarımı felan koymuştum ve başıma gelmeyen kalmamıştı fotoraflarım birileri tarafından indirilmiş ve fotomontaj haline getirilerek çok çirkin şeyler yapılmıştı ama çok şükür bu beladan bir şekilde kurtuldum ve bir daha facebook açmayacağıma tövbe ettim ve o gündür bugündür facebooktan uzağım açanıda burdan herzaman uyarıyorum benim durumuma düşmemek için sizde facebooktan uzak durun… böyle gereksiz şeylerle uğraşmayın…

 19. benim de facem var gerçekten bu bilgileri okuduktan sonra korkmaya başladım diyebilirim ama ben de sizin dediğiniz gibi kendi halinde insanım sadece akrabalarımı ekliyorum ama en yakın zamanda kapatmaya çalışacağım gerçekten bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum bunu sırf yazmak için sölemiyorum çokkkkk teşekkür 🙂

 20. bunların farkındaydım ve paylaşımlarımı durdurmuştum.şimdi daha radikal olarak hesabımı sileceğim.

 21. benbelki inanmıycaksın ama 15 yaşındayımve facem yok bütün arkadaşlarımın var bende çook istiyodum facebokk ama bunları okuduktan sonra inanki 20 yaşında bile olsam facebook açmamm gerçekten haklısınız sağolun

 22. Bak genç adamın biri düşmeden kurtulmuş Elahamdülillah…

 23. been 15 yaşındayım ve bütün arkadaşlarımın facesi var benimde olsun istiyorum ama ablam almıyordu sen daha küçüksün die bende bu yazıları okuduktan sonra vazgeçtim sağolun teşekürler

 24. ben de anladım bu sitenin zararını. hatta burayı da zararını araştırırken buldum. milleti her konu da ve her zaman uyarmak lazım. hem neden millet daha güzel sitelere girmez mesela öğrenmek istediğin herşey, face e girdiğin internette var.kalmadımı dünyada veya dünyanda face ten başka meşkuliyetin. milletin bir amacı kalmamış ki hatta bırakmayacaklar bu siteyi. bilakis her geçen artacak….. ne diyelim …

 25. Harikulade yazı tebrik ediyorum ama görüşüm konu ile dolaylı yönden bağlantılı teknoloji yenilik değişim gelişim durdurulamaz bugün facebook gelir onu yuhalarız yarın falan gelir öbür gün filan gelir bunun sonu yoktur adı geçen site için söyledikleriniz doğrudur katılıyorum amaaa

  GrafikTasarımMedya Facebook’ta Siz Bizi Beğenmiyor musunuz? 🙁

  Allah aşkına lütfen bu acı bi durum değilmi

  • Eleştirilerinize her zaman açığız hatta böyle eleştriler geldiğinde mutlu da oluyorum. Fakat; sitemizi biraz daha araştırmış olsaydınız facebook ile ilgili bir konuda burada yapmış olduğunuz eleştiriye karşılık bir yazı yazmıştım. Orada da belirttiğim üzere grafiktasarimmedya.com’un facebook ile bağlantısı yalnızca hayran sayfasından ibarettir. Bununda açılmasında ki neden bu gibi olumlu gördüğünüz yazıları en azından facebook kullanıcılarına facebook aracılığı ile iletebilmeniz içindi. Konuların altındaki “facebookda paylaş” ve “beğen” butonları sayesinde şuanda üzerinde tartıştığımız konuyu yüzlerce insanın görmesini sağladık. Çünkü sizinde dediğiniz gibi burada ne kadar tartışılırsa tartışılsın insanlar kendi bildiklerinden vazgeçmeyecekler. Biz burada üstümüze düşen görevi yapıyoruz. Uyarmak bizden, uygulayıp uygulamamak da okurlarımıza kalmış birşey…
   Asıl anlatmak istediğim Teknolojiyi bu şekilde kötüye kullanmanın doğurabileceği zararları göz önüne çıkarmak. Diğer yandan facebook ve benzeri kanallar olumlu yönde (insanların bilgilenmesi, tanıtım, haber paylaşımı vs…) kullanıldığında daha farklı sonuçlar çıkabilir.
   Nitekim grafiktasarimmedya.com’un facebook ile bağlantısıda işte bu ince çizgide gizli… Biz facebooku (-sadece facebook değil, twitter, friendfeed gibi kanallarda kullanıyoruz.) yazılan konuları ve bilgileri daha çok insana tek bir kanal ile ulaştırabilmek için kullanıyoruz. Kişisel çıkarlar yada sxxbook olarak gördüğümüz için değil. Tabiki bizim gibi düşenen insanları da destekliyor, düşünmeyenleri de UYARIYORUZ.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir