Ana Sayfa / İnternet / Fizy Yasaklandı !

Fizy Yasaklandı !

Fizy, Yasaklılar Arasına Girdi…

Sade tasarımı ve reklamsız içeriği ile kısa sürede kullanıcıların dikkatini çeken ve büyük video sitelerine rakip haline gelen fizy.org 17.12.2010 tarihi itibari ile TC Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığının 2010/93 sayılı kararı gereği Basın Muhalefet Kanununa aykırı yayınlar yaptığı gerekçesiyle engellendi.

Bir Türk sitesi olan fizy.org son zamanlarda Coca Cola gibi dev markalarında reklam yayınladığı oldukça populer bir site haline gelmişti. Fizy’den direk müzik yada video indirilmese de internet tarayıcılarına eklenen farklı eklentilerle bu mümkün hale gelebiliyordu. Asıl olarak Fizy müzik ve videoların dinleme veya izleme sitesi olarak yayın yapıyordu. Fakat Müyap yetkililerinin savcılığa yaptığı suç duyurusu ile savcı sitenin kapatılmasını uygun buldu. Son birkaç güne kadar fizy.com aracılığı ile yayına devam eden Fizy’nin .com uzantısına da aynı gerekçe ile yasak getirildi.

Kim Haklı…

Fizy müzik yada videoların indirilebileceği bir website değildi. Zaten Fizy yetkilileri de sunmuş oldukları hizmette buna müsade etmiyorlardı. Fakat internet tarayıcılarına eklenen eklentiler sayesinde sadece fizy’den değil tüm sitelerden müzik yada video indirmek mümkün hale gelebiliyor. Peki burada suçlu kim? Madem bunların önüne geçilmesini istiyorsunuz ozaman tarayıcılara eklenebilen bu programların dağıtımının ve ortaya çıkarılmasının engellenmesi gerekir. Bugüne kadar birçok saçma nedenlerden büyük video ve müzik sitelerine yasaklar getirildi. Fakat bunların yasaklanmasına asıl neden olan etkenler araştırılıp, bunların önüne geçilmeye çalışılmadı.

Umarım bu yazıyı yetkiler okur da, “Aaa Evet ! Biz yanlış yapıyoruz…” diyebilme cesaretini gösterirler.

Yorum Yazın

1 Yorum

  1. büyük kayıp.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir