Ana Sayfa / Görsel Anlatımlar / Font Navigator Ne İşe Yarar?

Font Navigator Ne İşe Yarar?

Font Navigator ve İşlevleri…

Her grafiker yada webmaster’ın mutlaka bir font arşivi bulunur. Çünkü fontlar tasarımda önplanda kullanılan araçlardır. Görsel olarak iyi sonuçlar alabilmek seçeceğiniz doğru fontlar sayesinde gerçekleşir. Arşivinizde ki font sayısı çoğaldığında ise bunlar arasından seçim yapmak çok zor bir hâl alır. Tam bu anda sizin imdadınıza yetişen ise font navigator isimli bu programdır. Program CorelDraw ile birlikte geliyor. CorelDraw kullananlar mutlaka corel menüsü altında bu programa rastlamışlardır. Fakat çoğu kişi ne işe yaradığını bilmediği için yada unuttuğu için programı kullanmaz. Bu yazımızdan sonra bu programın işlevlerini gördüğünüzde artık sizde kullanmaya başlayacaksınız. 🙂

Font navigator bilgisayarınızda bulunan fontları düzenlemeye, silmeye, yenilerini eklemeye yada değiştirmeye yarar. Bu program sayesinde font arşiviniz içinde bulunan tüm fontları aynı sayfada görebilirsiniz.

Programı kullanmaya başlamadan önce kendinize ait bir font arşivi olan bir klasör oluşturunuz ve programı başlat menüsündeki corel klasörü altından (ilk resimde göründüğü gibi) çalıştırınız.

Programı ilkkez açanlar aşağıdaki ekranla karşılacaklar.

Bu sayfada font arşivinizin yerini göstereceğiz. Bu nedenle buraya ileri diyerek devam ediyoruz.

Bu ekranda bilgisayarınızda oluşturduğunuz font klasörünün yerini programa gösteriyor ve ileri diyoruz.

İleri butonuna tıkladığınız anda program klasör içerisindeki tüm fontları görebileceğiniz bir ekran açıyor. Bu ekranda gördüğünüz gibi tüm fontlarınızı görebiliyorsunuz. Fontların yazı karakterlerini de sağ alt menüde görebiliyorsunuz. Ayrıca bu ekran sayesinde sisteminizde yüklü olan fontları da görebilir, değiştirebilir, silebilir veya yenilerini ekleyebilirsiniz.

Basit ama işlevsel ara yüzü ile kullanıcı dostu olan font navigator işinizi kolaylaştıracak.

Yorum Yazın

1 Yorum

  1. Daha hiç dikkatimi çekmemişti bu ? Bundan sonra kullanırım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir