Ana Sayfa / Grafik Tasarım Medya / Forum mu? Blog mu? Kurmalıyım

Forum mu? Blog mu? Kurmalıyım

Forum Mu? Blog Mu?

Geçenlerde mail adresime düşen bu soru ile ilgili sizi aydınlatmak için bildiklerimi yazmak istedim. Web dünyasına yeni katılan ve kendine web sitesi kurmak isteyen kişiler öncelikle hangi dalda çalışma yapacaklarına karar vermelidirler.
Örnek olarak grafik tasarım ile ilgili bir site açmak istiyorsunuz ve forum mu yoksa blog mu kurmak istediğinize karar veremiyorsunuz ?

Forum için de, blog içinde çok farklı ücretli ve ücretsiz scriptler vardır. Öncelikle hangi script hakkında daha çok bilginiz var buna karar vermelisiniz!

Forumlar Ekip İşidir !!!

Projenizde tek bir çalışan varsa ve oda sizseniz forum kurmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü forumlar ekip işidir. Tek başınıza üstleneceğiz kısım (- kodlama ve grafik konusunda bilginiz olduğunu varsayarak) tasarım ve düzenleme işleri olabilir. Forum kurdunuz, temanızı seçtiğiniz, seçtiğiniz temadan aklınıza yatmayan kısımları çıkardınız, eklentileri eklediniz, baktınız olmadı ! ve hepsi baştan…

Forumları kurduktan sonra asıl iş foruma üye çekmek ve üye çekebilmek için projenize konu olan içerikleri ilgili bölümlere eklemek gerekir. Bu işi üstlenecek, üşenmeden diğer forumların önüne geçebilmek için özgün ve kaliteli konular ekleyebilecek editörlere, zamanla çoğalacak üyelerin yazdığı saçma yorumları, küfürleri ve forumdaki hareketliliği sağlayabilecek yöneticiler (moderatörler) e ihtiyacınız olacak. Bunların hepsini siz yapmaya kalkarsanız emin olun büyük emek harcayarak oluşturduğunuz forumunuzun ömrü 1-2 ayı geçmeyecektir. Ayrıca forumlara aktif üye çekmek de işin ayrı bir boyutudur. Bir süre sonra bakacaksınız ki aktif üye sayısı hala 5-10 kişi ve hiç konu paylaşan yada yorum yapan yok. Bir anda kararınız değişecek ve alternatif çözümler bakmaya başlayacaksınız.

Blog = Tek Kişilik Dev Kadro

Bloglarda durum tamamen farklıdır. Bir blog da işçide patronda siz olursunuz. Dümeni nereye çevirirseniz o tarafa yön alırsınız. En sık kullanılan blog scrpiti WORDPRESS ücretsiz ve açık kaynak kodlu olması yönüyle bir çok web tasarımcının ilgi odağı olmuştur. Blog kurmaya karar verdiğinizde bence öncelikle WordPress’den başlamalısınız. Zengin tema ve eklenti seçenekleri ile oluşturacağınız projede WordPress size tam bir kolaylık sağlayacaktır. Konu başında da verdiğimiz örnekten yola çıkarak grafik tasarım konusunu ele aldığınızda WordPress ile oluşturacağınız web sitenize projeniz ile alakalı bir tema seçip ufak tefek ayarlamalar yaptığınızda ve özellikle de özgün içerikler ile sitenizi beslediğinizde takipçileriniz ve ziyaretçi kitleniz daha çok olacaktır.

Siz öncelikle hangi yolda ilerlemek istiyor sunuz? Size yardımcı olabilecek ekip arkadaşlarınız var mı? Hangi kodlama diline yada scripti kullanmaya yatkın sınız? Yapacağınız çalışma bir topluluğa mı yoksa bireysel kişilere mi hitap ediyor? buna karar vermelisiniz Sonrası zaten kendiliğinden gelecektir…

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir