Ana Sayfa / SEO (Search Engine Optimization) / Google Nasıl İndeksler

Google Nasıl İndeksler

Google ve İndeksleme İpuçları

İndeksleme terimini belki ilk defa duyuyorsunuzdur . Bu yüzden bir açıklama yapalım. Buradaki indexleme arama motorlarının sizin sitenizi kendi veritabanına kaydetmesi demektir. Bu kısa bilgiden sonra Google’ın sitenizi nasıl indexlediğini yani veritabanına nasıl kaydettiğini açıklayalım.
Google arama motorunun 3 adet bilinen “bot” u vardır. Peki bot nedir? Bot arama motoru yazılımlarının bir parçasıdır. Sitenizin her sayfasına girer , kategorilendirir ve son olarak da veritabanına kaydeder. Google’ın iyi bilinen 3 botu: Adsense Botu, FreshBot ve DeepCrawl…
Adsense Google’ın webmasterlar için sitelerinde içeriklerine göre reklam yayınlayıp para kazanabilecekleri bir sistemdir . Tahmin edeceğiniz gibi Adsense Botları bu reklamları yayınlayan siteler içindir . Sitenin içeriği
değiştikçe veya yenisi eklendikçe Adsense reklamları içeriğe göre reklam yayınlamak için her değişmeden sonra 15 dk. içerisinde gelirler ve yeni yerleri indexleyip giderler.
Fakat bizi asıl ilgilendirenler FreshBot ve DeepCrawl botlarıdır …
Freshbot sitenizdeki en popüler ve yeni sayfalar ile ilgilenirler . Bunun bir veya binlerce olması önemli değildir . Amazon.com ve CNN.com gibi sitelerin sık sık güncellendiği ve çok talep aldığı Google tarafından
fark edildiğinden beri bunun gibi siteleri her 10 dakikada bir ziyaret edip kaydeder . Diğer tipik sitelere bu botun uğrama sıklığı popülerlik ve güncelleme ile orantılı olarak 1 ile 14 gün arasında değişir.
Bir FreshBot sitenizi ziyaret ettiğinde sitenizdeki linkleri tek tek gezer ve onları bir veritabanına kaydeder. Bu sayede DeepCrawl sitenize geldiği zaman bu linkler ona yol gösterir ve işini yapmasına yardımcı olur. DeepCrawl ise ayda bir sitenize uğrar ve sitenizdeki bütün bilgileri indexler. Bu sitenizdeki yeni bilgilerin Google sonuçlarında neden bir ay sonra çıktığının da göstergesidir.
Kısaca Google arama motorunun indexleme prensibi bu şekilde olmaktadır.

Peki İnternette ve Arama Motorlarında Nasıl Yükselinir?

Kendinize bir alan seçmeli ve o alanda yürümelisiniz. Gerekli taktikleri uyguladıktan sonra başarı kaçınılmazdır. Tabi internette konunuzla ilgili star olmak için önce bazı basit seo kurallarını uygulamanız gerekir.

  • Deneyimli ve uzun bir geçmişi olan,
  • Diğer siteler tarafından çokça tavsiye edilen ki biz buna back-link diyoruz,
  • Göze hitap eden güzel bir dizayna sahip olması,
  • Yolunuzu rahatlıkla bulabilmeniz için akıllıca düzenlenmiş navigasyon menüsü
  • Aranılanların daha rahat bulunması için oluşturulmuş etiketler ki bunlara da meta-tag diyoruz,
  • Sağlam bir içerik ki ve site ile alakasız şeylerin sitede bulunmaması
    diyebiliriz.

Bunlar SEO oyunumuzun ilk ve en basit adımlarıdır .

Bu yazı “Dersimiz Seo” isimli e-kitaptan alıntılanmıştır.
Yorum Yazın

2 Yorumlar

  1. Google algoritmasını gerçekten çözebilen var mı ki :/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir