Ana Sayfa / Kodlama Dilleri / İnternal Server Hatası ve Çözümü

İnternal Server Hatası ve Çözümü

500 İnternal Server Hatası ve Çözümü…

Sunucudan kaynaklanan hatalar genel olarak web dizinine atılan .htaccess dosyasındaki çalışmayacak ya da sunucuya hata yaptıracak kodlar içermesinden kaynaklanmaktadır. .htaccess dosyası ile mod_rewrite yani SEO uyarlamaları ve hata sayfası değiştirme gibi özellikler harici yazacağınız kodlar çalışmayabilir.

İlk olarak yapmanız gereken ise içi boş bir .htaccess dosyasını web dizinine atmanızdır. Ya da boş bir dosya yaratılır, web klasörüne FTP ile gönderilir. Sonra da adı .htaccess olarak değiştirilir.

Uyarlama dosyasına verilen kısıtlamaların nedeni .htaccess dosyası ile sunucularımızın kötü amaçlar için kullanılmasını engellemektir. Mesela bir kullanıcı .htaccess dosyası ile kendisinde var olmayan PERL gibi çözümleme dili desteğini kendisine sağlayabilmektedir. Bu tarz özellikler .htaccess dosyasına atılır ise çalışmaz.

.htaccess dosyası içindeyken çalışmayan içeriği kontrol panelini kullanarak Apache Direktifleri ‘ne eklemek gerekmektedir. Hosting paketinin bu tarz kodları çalıştırması için Apache Direktifleri hakkına sahip olunması gerekmektedir.

Kaynak: trwebmaster.com

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir