Ana Sayfa / Medya / İnternetin Medyadaki Yeri

İnternetin Medyadaki Yeri

İnternetin Medyadaki Önemi ve Medya İçin İnternet…
Geleneksel medyanın dışında, CD, VCD, DVD, Interaktif CD, GSM-WAP-GPRS, İnternet gibi tümüyle dijital teknolojiyle üretilen ve içeriği üretenle tüketen arasında farklı bir ilişkiyi tanımlayan medyaya yeni medya diyoruz. Bilgisayar oyunlarından dev veri tabanlarına, giderek sanal mağazalara kadar yeni bir kültürel alan yaratan bu medya türlerinden, tümünün tipik özelliklerini kapsayan interneti bakacak olursak: ENIAC adındaki ilk bilgisayarın askeri amaçlarla 1946 yılında geliştirilmesiyle dijtal çağ başlamış oldu.
Bilgisayarların yine askeri amaçlı kendi aralarında iletişmelerini sağlamak için 1960’larda geliştirilen iletişim protokolü ARPANET adlı askeri proje ağının doğmasına neden oldu. Bunun ardında standartlaşan TCP/IP protokolü verilerin paketler halinde güvenli ve hızlı olarak ağlar üzerinden iletilmesini sağladı ve Arpanet’e üniversitelerin de katılımıyla internet ortaya çıktı.
Ağa bağlı her bilgisayarın numarası (IP number) üzerine dayanan adresleme sistemi, DNS (Domain Name System) ile insanların kolaylıkla kullanabileceği adresleme sistemine dönüştürüldü ve (.com, .edu, .net) gibi domain adları saptandı. Web en yaygın internet hizmeti olarak hızla gelişirken e-posta, irc (Chat), ftp gibi diğer hizmetlerde gündeme geldi. 1990’ların sonuna gelindiğinde “ağların ağı” tanımlamasına uygun devasa bir ağ iletişimi ve bu ağ üzerinde yeni bir kültürel ortam ortaya çıktı.
Türkiye’de ilk kez ODTÜ-TÜBİTAK işbirliği ile 1993 yılında ABD üzerinden internete erişildi. Bugün kamusal ağı Türk Telekom (TTNET) işletirken, akademik kuruluşların bağlantısı içinde ULAKNET kurmuştur.

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir