Ana Sayfa / Hazır Scriptler / Kendi Tasarımınızı WordPress’e Uygulayın

Kendi Tasarımınızı WordPress’e Uygulayın

WordPress‘e Kendi Yapmış Olduğunuz Tasarımları Uygulayın…

Bu konumuzda özenle hazırladığınız kendi temalarınızı nasıl wordpress’e uygun hale getireceksiniz onu anlatacağız. Birçok kişi wordpress scriptinde kendi yapmış olduğu tasarımları uygulamak ister. Fakat bunun nasıl yapıldığını bilmezler. Bu konu sayesinde size bunu göstermiş olacağız.

WordPress temaları /yol/wp-content/themes/temaadi adresine yüklenir. Temanın stil dosyası da, style.css adı altında bu klasöre yüklenmelidir.

Öncelikle, temalanızın stil dosyasının en üst bölümüne aşağıdaki örnekte olduğu gibi tema hakkında genel bilgi verin.

/*  Theme Name: Tema Adı

Theme URI: Tema Adresi

Description: Tema hakkında genel bilgi

Version: Versiyon

Author: Tasarımcı

Author URI: Tasarımcı Adresi  */

Temel web programlama bilginiz varsa -include- komutuna aşinasınızdır. Bu komut istediğiniz bir sayfayı aktif sayfaya ekleyerek, aktif sayfanın eklenen sayfayı içermesini sağlar. Böylece eklenen sayfa sanki aktif sayfanın bir parçasıymış gibi görünür. Büyük çaplı sitelerde, belirli bölümleri tek sayfa üzerinden yönetebilmek için kullanılan bu özellik WordPress’te de karşımıza çıkıyor.

Bir menünüz olduğunu, ve bu menüyü yüzden fazla sayfada kullanacağınızı düşünün, -include- özelliği ile menüyü sayfalarınıza eklemiş olursanız, menüde herhangi bir değişiklik yapılması gerektiği zaman zorlanmadan tek sayfa üzerinden değişiklik yapabilirsiniz.

WordPress’in önceden yüklenmiş temalarına göz attığınızda görebileceğiniz header.php ve footer.php dosyaları, sitenin tüm sayfalarına eklenmiştir. Böylece üst bölümde herhangi bir değişikliğe gitmeniz gerektiğinde header.php üzerinde, alt bölümde herhangi bir değişikliğe gitmeniz gerektiğinden footer.php dosyaları üzerinde kolayca değişikliğinizi yapabilirsiniz.

Yorum Yazın

1 Yorum

  1. anlatılanları denedim ama bi yerde hatam var galiba :S. bazı sorunlar oldu. baştan yapacam.teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir