Ana Sayfa / Görsel Anlatımlar / Nesneleri Resimden Çıkarmak

Nesneleri Resimden Çıkarmak

Photoshop’da Nesneleri Çıkarmak…

Photoshop’da en sık yapılmaya çalışılan özelliklerden biridir. Çalışma dosyalarınızda herhangi bir yerden alıntı bir resim kullanıyorsanız ve resimde istemediğiniz bir grafik varsa bunu çıkarmanın farklı çözümlerini ararsınız. Bu konuda size en basit yöntemi anlatmaya çalışacağım.

Photoshop’da ‘spot healing brush tool’ aracı ile çalışmamızdaki istemediğimiz grafikleri çıkarabiliyoruz. Örneğin yandaki resimde görünen deniz kabuğunu kumsal üzerinden kaldırmayı deniyelim.

Photoshop ekranında solda görünen araç çubuğundan, yandaki resimde gördüğünüz spot healing brush tool aracını seçiyoruz. Bu araç çıkarmak istediğimiz nesneyi otomatik olarak temizlememize yardımcı oluyor. Hemen altındaki healing brush tool seçeneği ise bu işlemi elle yapmamızı sağlıyor. Yani photoshopda bilinen doku çalışmaları healing brush tool ile yapılır. (Bu konu ile ilgili derslerimizi ilerleyen konularda göreceğiz.) Biz bu konuda Spot healing brush tool seçeneğini kullanıyoruz ve çıkarmak istediğimiz grafiğin etrafını tamamen çiziyoruz.

Resimde gördüğünüz gibi deniz kabuğunun etrafını (gölgesi ile birlikte) tamamen çizdik. Çizme işlemini tamamladıktan sonra sistem otomatik olarak deniz kabuğunu resimden çıkarıyor ve olduğu yeri en yakın doku parçaları ile kaplıyor.

Sonuç yukarıdaki resimde gördüğünüz gibidir. Gördüğünüz üzere deniz kabuğunu kumsal üzerinden silmiş olduk. Hem de çok basit bir şekilde. Bu yöntem kullanılırken doğru seçim yapılır ve dikkatlice işaretlenirse, nesne silindiğinde kalan ufak tefek izler rahatsız edici şekilde görünmez ve çalışmanız profosyonel olur.

Çıkarmak istediğiniz grafiğin, resim üzerindeki durumuna göre spot healing brush tool aracının büyüklüğünü ekranda sağ mause tıklayarak ayarlayabilirsiniz.

Yorum Yazın

3 Yorumlar

  1. ben yapamadım 🙁 yardım eder misiniz ?

  2. Ben genelde Healing brushes tool kullanıyordum. Buda güzel bir yöntem.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir