Ana Sayfa / Makaleler / Pc mi?, Mac mi?

Pc mi?, Mac mi?

Pc mi almalıyım yoksa Mac mi?

Çoğu kişinin kendi ile bu çelişkiye düştüğünü görünce bende ‘grafiktasarimmedya.com’ aracılığı ile bu konu hakkında bildiklerimi yazmaya karar verdim. Burada kendinize sormanız gereken Pc mi yoksa Mac mi değil, size gerekenin ne olduğudur. Çünkü iki cihazda kendi alanında profosyonelleşmiştir. Birçok yerde Microsoft’un ilk çıkımında tanıtım esnasında meydana gelen ufak bir kazadan bahsedildiğini ve bu örnek gösterilerek PC’lerin çöp kutusundan farksız olduğunu savunanlar, aslında kendilerini hiç geliştirememiş kişilerden başkası değildir. Zaman ilerledikçe herşey değişime uğruyor. Haliyle Microsoft’da bu konuda ciddi değişimler yapmıştır. Kısaca bu gereksiz tartışma hakkında yorumumuzu belirttikten sonra gelelim asıl konuya.

Bir webmaster iseniz, Mac Size Yetersiz Gelecektir…

Neden bunu söylüyoruz ? Çünkü Eğer bir webmaster iseniz ve mac kullanıyorsanız, mac deki Php ve Apache ile yetinmek zorunda kalacaksınız. Eğer müşterilerinizden biri asp yada sql tabanda çalışma isterse zor durumda kalacağınızı şimdiden söylüyorum. Bunun haricinde siz bir gün kendinizi geliştirmeye karar verip, php ve apache yanında asp ve sql tabanda çalışmalar yapmaya karar verdiğinizde aynı sıkıntıyı kendinizle yaşamanız kaçınılmaz olacak. Çünkü MacOs’da 3. parti yazılımlarla kısmen sonuç alsanızda stabilize sonuçlar elde etmeniz zor. Aynı şekilde hazırlayacağınız websitenizde DHTML ve js gibi bileşenler eklediğinizde mac De %100 doğru sonuç elde edemeyeceksiniz. Yani macos işletim sistemi size yetersiz gelecek.

Peki Mac’de Oyun Oynayabilecek misiniz?

Oyun severler için belki biraz hayal kırıklığı olacak ama mac kullanıyorsanız buradaki oyunlar size asla yeterli gelmeyecek. Çünkü yüksek fiyatlar vererek alacağınız oyunlar =) sizi tatmin etmeyecektir. Yani bir needs for speed serisini oynamayı aklınızdan bile geçirmeyin =)

Multimedya programların Mac’de kullanamazsınız…

Birçok multimedya programı Mac’de kullanamayacağınızı da hatırlatmak istiyorum.

Peki bu Mac ne işe yarar, ne için alınır ?

Mac ile birlikte yukarıda anlattığımız bazı kısımlarda sıkıntı çeksenizde kullanım amacınıza göre işinizi çok çok görecek bir cihaza sahip olabilirsiniz. Eğer bir grafik tasarımcı iseniz Mac sizin için biçilmiş kaftandır. Çünkü grafik, tasarım ve müzik düzenleme gibi işlerde mac’in yapabildiği işe en iyi düzeyde on adet pc ile birlikte bile yetişemezsiniz. Çünkü Mac bu konuda alanın en iyisidir. Bir Mac’i hiç kapatmadan 2 sene boyunca aynı performansla kullanabilirsiniz. =) Ama bir PC’yi hiç kapatmadan en fazla 10 gün kullanırsınız ki buda donanımınızda problem yaşamanıza neden olabilir.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi bu konuda asıl sormanız gereken siz ne istiyorsunuz ? olmalıdır. Eğer bir webmaster iseniz yada multimedya özellikleri çok seviyor, oyun oynamaktan vazgeçemiyorsanız mutlaka bir PC almalısınız. Eğer yazılı ve görsel basınla uğraşıyor, grafik, tasarım yada ses düzenlemeler sizin ilgi alanınızsa da mutlaka bir Mac almalısınız. Çünkü yeni ve yüksek donanımlı alacağınız bir Pc bile zamanla kasılıp yavaşlayarak sizi bu konuda delirtmeye yetecektir. Bu konuda birçok spekülasyon, birçok tartışma konusu, birçok anti pc yada anti mac insanlarla konuşabilirsiniz. Bu konuşmalar yada edindiğiniz bilgiler sizi yanılgıya düşerecektir. Siz hangisini istoyorsunuz? Hangisi sizin işinize daha çok yarar? kendinize bunu sorun ve doğru bir seçim yapın.

Yorum Yazın

1 Yorum

  1. ben macbook pro kullanan biri olarak gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki çok kullanışlı ve sapasağlam bir bilgisayar. yeni kullanıcısı olacaksanız ve zorlanırım diye düşünüyorsanız lydia’da geçiş eğitimleri ve ilife ve iwork yazılımları için kurslar varmış. bir inceleyin derim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir