Ana Sayfa / Adobe Photoshop / Photo Impact İle Zincir Yapımı

Photo Impact İle Zincir Yapımı

Photo Impact ile Zincir Yapıyoruz ve İstediğimiz Alanda Kullanıyoruz…

Bu dersimizde zincir yaparak oluşturduğumuz halkalar ile farklı desenler yapmayı öğreneceğiz. İstediğiniz renklerde ve şekillerde zincir yapımı photoshop kullananlar için artık zor olmaktan çıkıyor. Birkaç küçük hareket ile zincir yaparak bu halkalara istediğiniz şekli vermeniz bu dersimizden sonra mümkün olacak. Nasıl mı? Gelin birlikte görelim…

Öncelike araç çubuğumuzda bulunan Path Tool aracı ile kenarları yuvarlatılmış bir dikdörtgen çiziyoruz. Bu dikdörtgen şeklimize Blending Options ayarları ile istediğiniz renk ve efekti uygulayabilirsiniz. Örneğimiz aşağıdaki gibi olabilir.

Şimdi ilk yaptığımız dikdörtgeni mause sol tuş yardımı ile duplicate komutunu vererek birkez çoğaltıyoruz. Burada önemli olan aradaki ayrıntıyı görebilmemiz açısından yeni oluşturduğunuz dikdörtgene ilkinden farklı bir renk uygulamaktır. Biz örnek olarak kırmızı rengi seçtik. Rengimizi belirledikten sonra Transform Tool aracımız ile ikinci oluşturduğumuz dikdörtgeni 45 derece sağ yönde çeviriyoruz.  Daha sonra layer bölümünden ikinci oluşturduğumuz dikdörtgeni ilk oluşturduğumuzun altına sürükle-bırak yöntemi ile alıyoruz. Bu sayede ikinci oluşturduğumuz dikdörtgen ilkinin arkasına geçmiş olacak. Örneğimiz yandaki resimde gördüğünüz gibidir.

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bir şekil elde ettikten hemen sonra ikinci oluşturduğumuz dikdörtgeni yine mause sağ tuş yardımı ile Duplicate yani çoğaltıyoruz ve rengini ayırt edici olması açısından değiştiriyoruz. Biz üçüncü oluşturduğumuz dikdörtgenin rengini sarı seçtik.  Bu aşamadan sonra Object menüsünden Convert Path to Image seçeneği ileüçüncü dikdörtgenimizi bir nesne haline getiriyoruz. Bu işlem üçünc dikdörtgen üzerinde kolaylıkla değişiklik yapmamızı sağlayacaktır.

Bu aşamada ikinci ve üçüncü dikdörtgenlerimizi seçerek Align özelliği sayesinde iki şekli üst üste gelecek şekilde ayarlamamız gerekiyor. Bunun için ikinci ve üçüncü dikdörtgenler seçili iken önce Object->Align->Top sonra Object->Align->Center komutlarını uyguluyoruz. Bu sayede iki şeklimizide üst üste gelecek şekilde ayarlanmış oluyor.

Son olarak ikinci ve üçüncü dikdörtgenlerimizin kesişen kısımlarını Eraser Tool aracımızle dikkatli bir şekilde silerek temizliyoruz. Sildiğinizde oluşan görüntü yandaki resimde de gördüğünüz üzere artık dikdörtgen değil birer zincir halkaları oluyor. Bu halkaları bu şekilde çoğaltabilir ve istediğiniz ve renkleri vererek yazılar yazabilir, şekiller oluşturabilir ve bunları farklı tasarımlar içersinde kullanabilirsiniz.

Bu şekilde dikdörtgenler yardımı ile zincir yapımınıda öğrenmiş oluyorsunuz…

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir