Ana Sayfa / Görsel Anlatımlar / Photoshop çalışmalarını Coreldraw’a aktarmak

Photoshop çalışmalarını Coreldraw’a aktarmak

Photoshop çalışamları CorelDraw’a nasıl aktarılır ?

Birçok webtasarımcı coreldraw ve photoshop’u birlikte kullanır. Çünkü bende bu iki programın gerektiğinde birbirini tamamladığını düşünüyorum. Sizinde birgün kullanmanız gerekirse mutlaka photoshop çalışmalarınızı corel’e aktarmak zorunda kalacaksınız.  İşte bu durumda hangi yöntem daha sağlıklı aktarım sağlıyor gelin birlikte görelim.

Photoshop çalışmalarınızı CorelDraw’a aktarmanın iki sağlam yolu vardır. Bu yolların ikisinide ayrıntıları ile işleyeceğiz.

1. PNG-24 formatında aktarmak…

Adobe Photoshop’da hazırladığınız çalışmaları PNG-24 formatında kaydederek CorelDraw’a aktarabilirsiniz. Bunu yapmak için çalışmanız bittikten sonta Ctrl-Shift-Alt-S tuş kombinasyonu ile çalışmanızı web formatında kaydedin.

Yukarıdaki ekran açıldığında kırmızı dikdörtgen ile işaretlediğimiz yerlerdeki ayarlamaları sizde yapın ve “save” butonu ile çalışmanızı kaydedin. Bunun ardından CorelDraw’a geçerek import yöntemi ile çalışmanızı coreldraw’a aktarın.

2. Layer (PSD formatı) sistemi ile aktarmak…

Bu yöntemde çalışmalarınızı psd formatında coreldraw’a aktarabilirsiniz. Bunun için öncelikle yaptığınız çalışmanın yedeğini alın. Daha sonra;

yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi layer üzerinde sağa tıklayarak “Create Layers” seçeneği ile layerı parçalara ayırıyoruz.

Bu sayede çalışmamızda kullandığımız her efekt bir layer gibi görünmeye başlıyor.  Şimdi ise tüm layerı seçerek sağ tıklayıp “Merge Layers”  özelliğini uyguluyoruz.

Bu sayede tüm katmanlarımızı tek bir layer haline getirmiş oluyoruz. Bunu yapmazsak coreldraw’a aktardığımızda grup şeklinde görünecektir. Bu efektide uyguladıktan sonra çalışmamızı kaydedip CorelDraw’a import yöntemi ile aktarıyoruz.

PNG-24 mü yoksa PSD formatımı daha kaliteli sonuç verir ?

Birçok webmaster PSD formatının daha kaliteli olduğunu düşünür. Bu yaptığınız çalışmanın boyutuna göre değişen göreceli bir kavramdır. Ama asıl olarak iki yöntem arasında gözle görülür hiç bir fark yoktur.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz üzere png-24 ve psd formatları arasında gözle görülür hiçbir fark yoktur. Bu nedenle bu iki yöntemden hangisi sizin kolayınıza geliyorsa onu kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Yorum Yazın

1 Yorum

  1. slm arkadaşım anlatımın yeterli degil lütfen daha detaylı anblatırmısın
    create layer secenegi seçilmiyor aktif gözükmüyor daha detaylı lütfen

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir