Ana Sayfa / Görsel Anlatımlar / Photoshop’da 3D Yazı Oluşturmak

Photoshop’da 3D Yazı Oluşturmak

Photoshop İle 3D Yazı Oluşturmanın Püf Noktaları…

3D Max yada başka bir programa ihtiyaç duymadan photoshop ile yandaki resimde gördüğünüz gibi 3D yazının nasıl yazıldığını bu dersimizde göreceksiniz.

Öncelikle 400×200 px boyutlarında ve arka alanı beyaz olan yeni bir dosya açın. Yazı yazma aracı ile yazılacak olan yazınızı yazın. Layer menüsüne gelerek yazıya ait katmanın (layer) üzerinde sağ mause tıklayın ve açılan menüden Rasterize Type olanı seçin.

Ardından Edit >Transform >Perspective komutlarına tıklayın ve aşağıdaki görünümü benzer şekilde yazınıza şekil verin.

Sıra geldi işin püf noktasına. Klavyeden “Alt” tuşuna bısılı tutun ve yön tuşlarından yukarı doğru olana ard arda 8-10 kez basın. Muhtemelen aşağıdaki görüntüyü elde etmiş olmalısınız.

Layer penceresinde oluşan katmanlardan en üsttekini seçin ve “Blending Options” ayarlarından “Color Overlay” kısmını seçerek rengini #99AD10 koda sahip renkle doldurun. Ardından en altaki katmanı seçin “Blending Options” ayarlarından “Drop Shadow” efektini aşağıdaki resimde gördüğünüz değerler ile ayarlayın.

Tekrar en üsteki katmanı seçin ve “Blending Options” ayarlarından “Bevel and Emboss” efektine tıklayın ve ayarlarını aşağıda gördüğünüz resimdeki gibi yapın.

Burayı dikkatlice uygulayınız. Aksi halde katmanlar arasında bozukluk olacaktır. En üst ve en altaki katmanlar hariç tüm katmanları seçin ve sağ mause tıklayarak “Merge Layers”  komutu ile katmanları birleştirin. Ardından “Blending Options” ayarlarından “Gradient Tool’a” tıklayın  tipini Linear olarak değiştirin. Renklerini de aşağıdaki resim gibi ayarlayın.

Yukarıdaki anlattıklarımızı doğru uyguladı iseniz aşağıdaki sonucu elde etmiş olacaksınız.

Yorum Yazın

7 Yorumlar

  1. Teşekkür ederim bilgi paylaşımı için. Denediklerimin arasında en başarılı 3D çalışması bu oldu.

  2. Bi yerde yanlışlık yapıyorsunuz. Yukarıda gördüğünüz çalışma tarafımdan yapılıp uygulamalı olarak anlatılmıştır. Anlatılanları doğru şekilde yaptığınızda adım adım sonuca ulaşacaksınız.

  3. Arkadaşım Üzgünüm şu dediğini tamamen yapmama rağmen Resimdeki sonuca ulaşamadım
    acaba bendemi yanlış var diye defalarca sıfırdan başladım fakat olmuyor.

    sıra geldi işin püf noktasına. Klavyeden “Alt” tuşuna bısılı tutun ve yön tuşlarından yukarı doğru olana ard arda 8-10 kez basın. Muhtemelen aşağıdaki görüntüyü elde etmiş olmalısınız.

  4. biri benim adımı yazmışburaya =) Bunun ceyhun olanını yazmayı deneyim hemen

  5. […] This post was mentioned on Twitter by Özhan. Özhan said: Photoshop’da 3D Yazı Oluşturmak: Photoshop İle 3D Yazı Oluşturmanın Püf Noktaları… 3D Max yada başka bir programa… http://bit.ly/bcPcMK […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir