Ana Sayfa / Adobe Photoshop / Photoshop’da Brush Yapımı

Photoshop’da Brush Yapımı

Photoshop’da brush yapıp kullanmak…

Brushes, photoshop için olmazsa olmazlardandır. Hem tasarıma estetiklik kazandırır hemde işinizi kolaylaştırır. Hep hazır brushes kullanmak yerine kendinizde çalışmalarınızı burshes olarak kaydedebilirsiniz. Photoshop’da yaptıgımız bir karekteri yada simgeyi brush(*.abr formatında) olarak kaydetmeyi bilmeyenler bu dersimizi inceleyebilirler. Öncelikle photoshop’da yeni bir çalışma sayfası oluşturuyoruz. Daha sonra ellipse tool(U)’umuzu seçiyoruz.

Tekrar yeni bir çalışma sayfası oluşturuyoruz. Örneğin yapacağımız şey konuşma balonu olsun diyelim, konuşma balonumuzun ilk balonunu yapıyoruz, Bunu yaparken shift’e basılı olarak yaparsanız eğer, tam bir oval çember elde ederseniz, eğer shift’e basmaz iseniz çember’i manuel olarak ayarlarsınız, biz shift’e basmıyoruz ve yanda ki resimde gördüğünüz gibi küçük bir daire çiziyoruz.

Aynı yol ile bir öncekinden büyük ikinci bir daire oluşturuyoruz ve hemen ardından ikinciden büyük üçüncü bir daire oluşturuyoruz ve yandaki resme benzer bir görünüm elde ediyoruz.

Elde ettiğiniz en büyük daireye, yazacağınız yazının sığması gerektiği için onu diğerlerinden daha büyük çizebilirsiniz. Bu sayede yazınızı yazdığınız sırada problem yaşamayacaksınız.

ctrl + enter tuş kombinasyonu ile çalışmamızı seçili hale getiriyoruz ve herhangi bir brush yardımı ile siyaha boyuyoruz. Siz isterseniz başka bir renk kullanabilirsiniz. Boyama işlemi bittikten sonra ctrl + d tuş kombinasyonu ile seçimi iptal ediyoruz.

Herşeyi tamamladıkdan sonra sıra brushe kaydetmeye geldi. Menüden, edit-define brushes preset seçiyoruz. Herhangi bir isim vererek kaydediyoruz.

Yaptığımız brushes kullanmak istediğimiz de ise;

B harfine basarak yanda resimde gördüğünüz gibi gelecek olan seçeneklerden yaptığımız brushe seçiyoruz ve kullanıyoruz. Brushe silmediğiniz sürece her çalışmanızda kullanabilirsiniz. Bu sayede aynı işlemi tekrar tekrar yapmak zorunda kalmadan zamandan kazanmış olacaksınız.

Yorum Yazın

3 Yorumlar

  1. photoshop uzmanı olmak için okumaya gerek yokki

  2. BN OKUYACAMMM fotoshap uzmanı olacam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir