Ana Sayfa / SEO (Search Engine Optimization) / Organik Trafik Sayınızı Arttırmanın Yöntemleri

Organik Trafik Sayınızı Arttırmanın Yöntemleri

Sitenizin trafiği gözle görülür derecede artacak

Seo nedir? diye soranlar için buradaki konumuzda detaylı olarak anlatmıştık. (Seo Nedir? Bakınız) Şimdide size sitenizin trafiğini nasıl arttıracaksınız birazda bundan bahsedelim. Öncelikle değinmek istediğim birkaç husus var. Seo dediğiniz şey her geçen gün üstünde çalışılması gereken ve sürekli değişkenlik gösterebilen bir özellik. Seo konusunda gerçekten uzman kişilerde yok değil. Ama internette ben seo’cuyum diye geçinenlerden daha az. Bende bu konuya çok hakim değilim. Fakat yeni teknikleri takip ediyorum ve birkaç sayfamda uygulamaya çalışıyorum. Aslında en güzeli de bu. Ben önce öğreniyorum sonra deniyorum sonrada aklımda kalmasın diye sizinle paylaşıyorum.

Şimdi gelelim asıl mevzuya. Sitenizin trafiğini nasıl arttıracaksınız?

Aslında seo işlemi yaparken farklı teknikler uygulanır. Ama insan çoğu zaman gözünün önündeki göremez. Burada anlatacaklarım da buna benzer şeyler olacak. Sıfırdan birşey yapmak zorunda kalmayacaksınız. Aksine çok basit birkaç teknikten bahsedeceğim.

Arama motorlarının en çok önem verdiği sayfalar içeriğinde özgün yazı olan sayfalardır. Yani bir yerden kopyala-yapıştır yapmak yerine kendiniz yazı yazsanız inanın daha çok yükseleceksiniz. Tabi bunlar arasında da bazı hususlara dikkat etmek gerek. Kalitesi düşük sayfalar gibi…

Etiket sayfaları, kategori sayfaları, eklenti sayfaları, yazar sayfaları, arşiv sayfaları, içeriği az olan sayfalar, kırık linkler ve tekrar eden sayfalar gibi içerikler aslında arkanızda oluşturduğunuz bir çöp yığınından farksız. Sayfanızın ziyaretçi ile etkileşimi ne kadar iyiyse arama motorlarının gözünde de o kadar iyisiniz demektir.

Peki bu nasıl olacak? Herhangi bir ziyaretçi arama motoruna bir terim yazsın. Bu terimi yazdığında sizin sayfanıza yönlenmiş olsun. Eğer ki sayfanız gerçekten o terim ile alakalı içerik içermiyorsa sağlam bir etkileşim kuramadınız demektir. Dolayısı ile sayfanızı ziyaret eden kişi anlamsız şeyler görünce 3-5 saniye içinde sayfayı kapatacaktır. Buda sizi sıralamada gerilere düşürecektir.

Şimdi bunu örnek ile açıklayalım:

Sayfamda matbaa ile ilgili bir konu paylaşmış olayım. Etiketlerine de “grafik tasarım, grafik dersleri vb” gibi etiketler yazayım. Ziyaretçi arama motoruna “grafik dersleri” yazsın. Benimde hazırladığım konu ilk sırada çıkmış olsun. Ziyaretçi mutlaka tıklayacaktır. Ama sayfayı açtığında grafik dersleri yerine matbaa ile ilgili bir yazı görecek. Bu aşamadan sonra ziyaretçinin sayfayı kapatmama olasılığı %1’dir. Oda matbaa ya ilgili duymuyorsa tabiki.

İşte bu durum zamanla sizin sıralamanızı daha gerilere düşürecektir. Ayrıca arama motorlarına gönderdiğiniz site haritalarıda da etiket sayfaları gibi gereksiz veriler ile çöplük haline gelecektir. Çünkü arama motorları sitenizdeki her linki kaydeder. Dolayısı ile sitenizde toplamda 500 yazı varken, sizin etiket sayfalarınız, yazar sayfalarınız, arşiv sayfalarınız gibi gereksiz sayfalar nedeni ile bu binlerce olur. Peki bunları nasıl çözeceğiz?

Eğer bir wordpress kullanıcısı iseniz mutlaka bir seo programı kullanıyorsunuzdur. Kullandığınız seo programında yapacağınız birkaç küçük ayar bunu düzeltmeye yetecektir. Kullandığınız seo programının ayarlar sayfasına girin ve ;

Başlıklar & Metalar > Kategoriler bölümünde hem kategoriler hemde etiketler için “No İndex” seçeneğini aktif hale getirin.

Başlıklar & Metalar > Yazı tipleri bölümünden ortam dosyaları için “No İndex” seçeneğini aktif hale getirin.

Ortam linklerinin bağlı olduğu sayfaya yönlenmesi için de Kalıcı bağlantılar > Ekli dosya adresleri için ebeveyn yazının adresine yönlendirme yap seçeneğini aktif hale getirin.

Bu işlemlerden sonra arama motorlarının botları sitenizde gereksiz içerikleri kaydetmemeye başlayacak. Bu süre yaklaşık 1 ayı bulabileceğinden işlemi yaptıktan hemen sonra etiketleri silmeye kalkmayın. Biraz bekledikten sonra sitenizdeki etiketleri de gönül rahatlığı ile silebilirsiniz. Burada anlattığım yazılarınıza hiç etiket eklemeyin anlamına gelmiyor. Konu ile alakalı ve mantık çerçevesinde uygun 2-3 etiket eklemenizde sakınca olmayacaktır.

Kalitesi düşük sayfaların yanı sıra sıralamanızı etkileyen diğer faktörlerden biri de kalitesiz yazılardır. Konunun başında da bahsettiğimiz üzere özgün içerik en önemlisidir. Bundan dolayı sitenizdeki tüm yazılarınızı baştan kontrol etmek gereksiz verileri temizlemek de size trafik artışı olarak geri dönecektir. Bunları tespit etmek için Google Analytics işinizi görecektir. Kullanmayanınız yoktur düşünüyorum. Google Analytics hesabınıza giriş yaparak sayfalarınızdaki ziyaretçi sayısını ve sayfalarınızda ne kadar vakit geçirdiklerini görmeniz mümkün. Buradaki verileri dikkate alarak hangi sayfalarınız daha kaliteli görebilirsiniz. Çok az vakit geçirilmiş (10-15 saniye) sayfalar muhtemelen ziyaretçinin gereksinimini karşılamayan sayfalar olduğundan ya bunları geliştirin yada komple silin. Çünkü ziyaretçi ile olan etkileşimi bu sayfalarda yakalayamamış sınız demektir.

Ziyaretçilerin sayfadan çabuk çıkmalarının nedeni farklı sebeplerden dolayı olabilir. Bunları yazılarınızın özgün olmaması, kopya içerik olması, anahtar kelime analizinin doğru yapılmamış olması yada yazılarınızın ziyaretçilerin istediği içeriği barındırmıyor olması olabilir. Düzeltmeleri bu yönde yapmanız sizin faydanıza olacaktır.

Tüm bunların yanı sıra sitenizdeki görsellerin de ziyaretçiler açısından çok önemi vardır. Kalitesi düşük resimler ve sitenizdeki görsel bozukluklar sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların ilgisini çekmezse siteyi kısa sürede terk etmeleri kaçınılmaz olacaktır. Yazılarınızı ilgili görseller ile süslediğinizde ise mutlaka ziyaretçinin dikkatini çekecektir.

Bu konuda yüzeysel olarak anlatmış olsam da siz yazılanları uyguladığınızda mutlaka değişiklikleri göreceksiniz. Ayrıca bu yazının yanı sıra internette de seo ile alakalı konuları arayarak gerçekten bu işe emek veren kişilerin tavsiyelerini dikkate almalısınız. Seo denilen şey hem emek hem de zaman isteyen birşey olduğundan ne kadar sabırlı olursanız size geri dönüşü de o kadar iyi olacaktır.

 

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir