Ana Sayfa / İnternet / Sitenizde Domain Seçiminin Önemi

Sitenizde Domain Seçiminin Önemi

Doğru domain ile sitenizden maksimum başarı elde edebilirsiniz…
İnternet üzerinde kullanılan domain yani alan adı,  IP ( İnternet Protokol ) numaralarına ulaşmak için kullanılan bir isimlendirme sistemidir. İnternet üzerinden makineler birbirlerini IP dediğimiz numaralar sayesinde bulabildiği için sizin belirleyeceğiniz alan adı bunun için kullanılan bir araçtır.

Doğru domain adı ile sitenizin başarısını arttırabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken sitenizin içeriğinin ne olacağını karar verin. Çünkü içeriğe göre isim belirlemek sizin yararınıza olacaktır. Domain adı alınıp sitenizi kurduğunuzda bunun dönüşü olmayacaktır. Bu nedenle gerekirse günlerce düşünün ama doğru ve kalıcı bir domain seçin.

Her website bir yatırımdır. Başlarda verim almasanızda bu yatırımı doğru kullandığınızda mutlaka geri dönüşü olacaktır. Siteniz ilerleyen dönemde ismiyle anılacağı için basit, akılda kalıcı, yazımı kolay ve en önemlisi amaçladığınız içerikle uygun bir domain seçin.

Yapmayı plandığınız sitenin adını sürekli değiştirmek sizin olduğunuz yerde kalmanıza neden olacaktır. Bu nedenle aldığınız alan adını kesinlikle değiştirmeyin. Bu nedenle de en başta doğru olan seçimi yapmanız gerekiyor.

Peki domain uzantısı ne olmalı?
Günümüzde en sık kullanılan domain uzantıları .com, .net, .org, .info ve .tv uzantılarıdır. Dünya sıralamalarında .com – 62%, .net – 27%, .de – 5%, .org – 2%, .tv – 0.5% sıralamasındadır. Buradaki istatistiki değerlere de bakıldığın da alan adı uzantısının sonunun .com olmasının daha önemli olduğunu görüyorsunuz. Günümüzde milyonlarca website olduğunu düşünürsek .com uzantılı istediğiniz bir alan adını bulmanızda bu oranda zor olacaktır. Çünkü düşündüğünüz birçok isim zaten alınmış olacaktır. Sizin yapmanız gereken asıl almak istediğinize en uygun bir isim belirlemek olmalıdır. .com haricinde .net ve .org uzantılı domainlerde alınabilir. Kuracağınız sitenin kurumsal bir kimlik taşımasını istiyorsanız mutlaka .com, .net, ve .org uzantılılarınıda almanızı tavsiye ediyorum.

GTM‘nin domain seçimi…
Örnek ile açıklamak gerekirse şuan takip etmekte olduğunuz sitemizin içeriği %90 grafik, tasarım ve medya konularını içermektir. Bu nedenle sitemiz için en doğru ve akılda kalıcı domainin seçimi için grafiktasarimmedya.com olmasına  karar verilmiş ve bu doğrultuda sizlere ulaşmaya başlanmıştır. Eğer ki bu sitenin ismi gittigidiyor.com yada sahibinden.com olsaydı =) sizce olur muydu? Sanırım artık aradaki farkı tamamı ile görmüş oluyorsunuz.

Yorum Yazın

2 Yorumlar

  1. Merhaba.

    Biz yeni bir sirket yaratmaq istiyoruz. Ismi ingilizce Social Media Mad dusunuyoruz. Sosyal Medya Delileride ola bilir. Bu isme uygun nasil bir domain ala biliriz? Bu konuda yardimci olursaniz seviniriz.

    Tesekkurler!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir