Ana Sayfa / Görsel Anlatımlar / Siyah Beyaz Resimleri Renklendirmek

Siyah Beyaz Resimleri Renklendirmek

Siyah Beyaz Resimlerin Photoshop Yardımı İle Renklendirilmesi…

Aşağıda anlatacağımız yöntem siyah beyaz resimleri renklendirmek için kullanılan güzel ve basit bir yöntemdir.

İlk yapacağınız çalışmalarda fazla detay olmayan resimleri seçmeniz sizin faydanıza olacaktır. Çünkü bu iş sabır ve titiz çalışma gerektirir. İlk baştan çok detay olan resimleri seçmeniz sizi bu işten soğutabilir.

Öncelikle çalışmamızın RGB formatında olup olmadığını kontrol etmek için Image > mode yolunu takip ederek bakıyoruz eğer değilse, RGB Mode yazan kısma tıklayarak değiştiriyoruz.

Daha sonra, Quick Mask Tool’u (Q) seçiyoruz.  Seçerken üstüne iki kere tıklayarak  Mask opsiyonlarının görünmesini sağlayın. Ardından çıkan pencerede “Selected Areas” opsiyonunun seçilmiş olmasına dikkat edin.

Quick Mask seçili iken Paint Brush Tool’u da seçiyoruz (B) ve rengini değiştirmek istediğimiz bölgeyi boyamaya başlıyoruz. Boyarken gölgeleri düşünmeyin sadece sınırlar içinde kalmaya özen gösterin. Boyama işlemini yaparken rahat olun.

Tekrar Q tuşuna basarak Quick Mask Tool’u açıyoruz ve “Edit in Standard” moduna getiriyoruz. Böylece maskeleme yaptığımız alan otamatik olarak seçilmiş gözüküyor. Daha sonra, Layer penceresinin sağ köşesindeki ok resmine bir kere tıkladıktan sonra menüden “New Adjustment Layer’ı” seçiyoruz ve karşımıza çıkan penceredeki menüden “Color Balance’ı” seçiyoruz.

Opacity ayarını 60 ile 80 arasında seçebilirsiniz.  Bu sizin arkaplandaki detayların ne kadar çok gözükmesini istemenize bağlıdır. Burada  Mode ayarı “Normal” olmalıdır. İşlemi tamamladıktan  sonra hâlen seçili olan kayaları istediğiniz renk ile doldurabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki resimdeki gibi yapabilirsiniz.

Çalışmanızı yukarıdaki anlattıklarımızı tekrarlayarak devam edebilir, tüm resmi renklendirebilirsiniz. Renklendirme yaparken aynı renk olacak olan kısımları (örneğin yapraklar…) birlikte seçerek maskeleme yapabilirsiniz. Böylece zamandan kazanmış olacaksınız.

Yukarıdaki resmin renklendirilmiş hali;

Bu çalışmayı örnek alarak siz daha zengin içerikli çalışmalar yapabilirsiniz.

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir