Ana Sayfa / Hazır Scriptler / Temaları Türkçeleştirmek ve Düzenlemek

Temaları Türkçeleştirmek ve Düzenlemek

WordPress Temaları Nasıl Düzenlenir ve Nasıl Türkçe’ye Çevrilir ?

WordPress temalarının Türkçeleştirilmesi o kadar da zor bir iş değildir. Hatta işin mantığını kavrayanlar için 5-10 dk da yapılacak kadar da basit ve kolaydır.

Bir temada genelde şu dosyalar bulunur:

 • İndex.php : Ana sayfadır. Sayfa bütünlüğünü bu dosya sağlar. Header , footer ve sidebar  dosyalarının kısayol kodlarını içinde barındırır ve bir bütün olarak gösterir.
 • header.php : Üst kısımdır. Sitenin üst kısmını barındıran kod dosyasıdır.
 • footer.php : Sitenin en alt kısmıdır. Genelde copyright ve telif haklarının  yazılı olduğu alandır.
 • sidebar.php : Sitede sağda, solda yada her iki tarafta olabilir.Tasarıma göre footer üstüne veya header altına konabilir. Site içindeki bazı menü özelliklerini barındırır.
 • Comments.php : Yapılan yorumların gösterildiği sayfadır.
 • single.php : Yazılarınızın devamını görüntilediğinizde, index.php yerine bu sayfa açılır ve yazının tamamını gösterir. Ayrıca yorum bölümü bağlantılıdır.
 • page.php : Sayfalarınız bu dosyada gösterilir. Bu dosyada gösterim sırasında index.php ile yer değiştirir.
 • archive.php : Kategori, etiket, yıllık-aylık ve yazar arşivi bu dosyada gösterilir.
 • search.php : Arama sonuçları bu dosyada gösterilir.
 • fuctions.php : Bu dosya tema özeliklerine göre kod barındırır. Örneğin sidebar widget desteği için gereken asıl kod bu dosyaya eklenir.
 • 404.php : Hata gösterme dosyası. Yanlış bir bağlantı tıklandığında bu sayfa gösterilir.
 • Style.css : Sitemizin bütün düzenini belirleyen, renk kodları, arka planlar ve diğer bileşenlerin yerlerini ayarladığımız dosyadır ve ayarlamak için css bilgisi gereklidir.

Tema dosyaları temalarının özelliklerine göre artıp azalabilirler. Fakat genel olarak bir temada bulunması gereken dosyalar bunlardır. Tema tasarımı hayal gücünüze ve kodlama bilginize bağlı olarak değişebilir.

Tema Türkçeleştirmek için bazı yardımcı programlara ihtiyaç vardır. Bu programlar Türkçeleştirme sırasında bize yardımcı olurlar. En yaygın kullanılan ve bizim de daha önce sizinle paylaştığımız Notepad++ ve DreamWeaver bu iş için biçilmiş kaftandır.

Örnek olarak DreamWeaver kullandığınızı varsayarsak; Öncelikle her dosyayı ister tek tek, ister bir anda açın ve üst menüden modify / page properties yapın. Yada kısayoluyla CTRL+J yapın ve açılan menüden sol taraftan title/encoding alanını seçin.Sağ taraftaki açılır menüden, encoding yazan yerdeki drop down menüden “Unicode (utf8)” seçin. Bu seçimden sonra yazılarınız normal görünecektir.

Şimdi rederans olarak daha önce burada anlattığımız konuyu inceleyerek Türkçe karakterlerin UTF-8 karşılıklarını kullanınız ve temanızı Türkçeleştiriniz. Değiştirmek istediğiniz harflerin tümünü bir seferde değiştirmek için ctrl+f tuş kombinasyonu ile aratıp, replace all seçenekleri ile yeni karakterinizi girerek değiştirebilirsiniz. Bu konuda dreamweaver size fazlası ile yardımcı olacaktır.

Yorum Yazın

1 Yorum

 1. beğendiğim temalar vardı onları şimdi çevirebilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir