Ana Sayfa / Kodlama Dilleri / Türkçe Karakterlerin Utf-8 Karşılığı

Türkçe Karakterlerin Utf-8 Karşılığı

Utf-8 İçin Türkçe Karakter Sorunu

Ut- 8 dilinde sıkça yaşanan problemlerden biri karakter sorunu. Elinizdeki mevcut dosyanın karakter setini Türkçe yaptığınızda yada websitenizin hostunu taşıdığınızda sitenizde Türkçe karakterlerin tuhaf şekillerle görüldüğüne tanık olmuşsunuzdur. Hatta bu Türkçe karakter sorunu nedeniyle sitenizi w3.org da validate etmeye çalıştığınızda web sitenizin dil kodlamasının tanınmadığı uyarısını alırsınız. İşte bu kodlama için Türkçe karakter sorununu aşağıda anlatacağım yöntemle çözüyoruz.

Dil dosyanızda , sitenizdeki eklentilerin herhangi bir yerinde yada kullanmış olduğunuz temanın içeriğinde Türkçe karakter varsa utf-8 dil kodlamasında bu farklı karakter olarak algılanacaktır. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanı aşağıdaki tabloda bulunan Türkçe karakterlerin utf-8 karşılığını kopyalarak sitenizdeki Türkçe karakter ile değiştirmeniz gerekiyor.

Türkçe Karakter UTF-8 Karşılığı
İ Ä°
ı ı
Ö Ã–
ö ö
Ü Ãœ
ü ü
Ç Ã‡
ç ç
Ğ ÄŸ
ğ ÄŸ
Ş Å
ş ÅŸ

Örneğin içeriğinizde “Tasarım” yazısı var diyelim. Bu kelimedeki “ı” harfi utf-8 dilinde tanınmayacaktır. Bu Türkçe karakteri tablodaki karşılığı olan “ı” karakterleri değiştirip “Tasarım” şeklinde yazdığınızda sitenizin görünümünde ve karakter kodlamasında hiçbir sorun yaşamazsınız.

Not: Bu değişiklikler yazı içeriğinizde değil, kod sayfalarınızda yapılacaktır.

Yorum Yazın

6 Yorumlar

 1. merhabalar açıklamanız için tesekkurler ama ben nerederen bu değişikiği yapacagımızı tam olarak anlıyamadım nereden bu “ı” işretleri bulup ta degıstırecegız

  • Sitenizin kod sayfasında yada kullandığınız tema dosyalarında bu değişikliği yapabilirsiniz. Sayfada yapacağınız değişiklikler aynen yansıyacaktır.

 2. Açıklamanız ve verdiğiniz bilgi için teşekkürler ancak, türkçe karakterlerin karşılığı olan işaretler (Mesela A harfinin üzerine gelecek olan boş yuvarlak, ya da altlı üstlü + – işaretleri veya harflerin üzerindeki iki nokta gibi) nasıl yazılıyor? Bunun klavyeden yazılışı nasıldır? Bu konuda açıklama yapabilirseniz memnun oluruz.

  • Bir word sayfası açın ve sembol ekle kısmına tıklayın. Oradaki semboller arasında konumuzda gösterilen tüm simgeleri göreceksiniz. Kopyala-yapıştır yolu ile her birini kullanabilirsiniz.

 3. Teşekkürler…
  Tekrar vurgulamak istedim;
  “Not: Bu değişiklikler yazı içeriğinizde değil, kod sayfalarınızda yapılacaktır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir