Ana Sayfa / İnternet / Türkler İnternet Kullanımda Daha Aktif

Türkler İnternet Kullanımda Daha Aktif

Türk kullanıcılar internete ilgili

EIAA’nın en son Mediascope Europe araştırması, Türkiye’de 16 yaş üstündeki 18.2 milyon kişinin her hafta düzenli olarak internet kullandığını ortaya koyuyor. İnternet’in Türk tüketiciler üzerindeki etkisinin hızla arttığına dikkat çeken araştırma Türk halkının üçte birini kapsayan haftalık internet kullanımına ilişkin bulguları ile ajanslara ve reklamverenlere çarpıcı veriler sunuyor.

 • Türkiye’de internet kullanıcıları her hafta 10 saatini online yaşıyor ve yaklaşık her dört kullanıcıdan biri için internet başında geçen süre 16 saati buluyor. Türkiye‘de insanların büyük bir bölümü gazeteleri internet ortamından izliyor. Online gazete okumaya haftada 4,4 saat ayıran kullanıcılar internette ortalama 4,2 saat de dergi okuyor.
 • Her Türk internet kullanıcısından 6’sı haftanın her günü internete erişirken, bu ortalamanın Avrupa genelinin de üstünde olduğu anlaşılıyor. Avrupa’da bireylerin internete erişim ortalaması % 53 seviyesinde kalırken Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 35‘i internet olmadan yaşayamayacaklarını ifade ediyor.
 • Türk internet kullanıcıları açısından en çok kullanılan web uygulamaları sıralamasına baktığımızda e-posta kullanımı yüzde 57 ile ilk sırada yer alırken, film, TV ve video izlemek yüzde 39 ile ikinci sırada geliyor. Sanal topluluk siteleri üzerinden iletişim kurmak yüzde 38, ürün ve hizmet karşılaştırma veya inceleme sitelerini izlemek yüzde 34 oranları ile kullanıcıların sevdiği etkinlikler olarak öne çıkıyor. Bu durum internetin Türk kullanıcısı için ne kadar popüler bir eğlence aracı olduğunu ve iletişimde nasıl bir rol oynadığını da kanıtlıyor.
 • Türk internet kullanıcılarının yüzde 80‘i bu uygulamalardan en az birini kullanmamayı hayal edemeyeceğini söylerken yüzde 54‘ü ise e-postasız bir yaşamın mümkün olamayacağını ifade ediyor.
 • Genişbant internet kullanıcılarının toplam kullanıcı içindeki payı yüzde 64‘ü bulurken, bu kesimin yüzde 57‘si iletişimini kablosuz ağlar üzerinden sağlıyor. Türkler bu oran ile de Avrupa ortalamasının üzerinde bir performans sergiliyorlar. Avrupa’daki genişbant kullanımında kablosuz internet kullanımının oranı yüzde 52 düzeyinde seyrediyor.
 • Kullanıcıların yarısından fazlası yüzde 53 interneti arkadaşları ve yakınlarıyla temasta kalmak için kullandıklarını açıklarken, % 44’ü finansal ihtiyaçlarını internetle daha iyi yönetebileceklerini, yüzde 41′i ürün ve hizmet seçiminde interneti kullandıklarını ve yüzde 38‘i de çevre ile ilgili konuları web üzerinden takip ettiklerini söylüyor.
 • Türk internet kullanıcılarının yüzde 49‘u haber, yüzde 37‘si emlak, yüzde 34‘ü banka ve finans, yüzde 32‘si fiyat karşılaştırması, yüzde 32‘si kişisel bakım ve yüzde 31‘i ise giyim ve moda sitelerini daha çok takip ettiklerini açıkladı.
 • Ürün ve hizmetleri incelemek için internete başvuranların yüzde 47′si fiyat karşılaştırma sitelerinin önemli bir bilgi kaynağı olduğu kanısında. Bu kullanıcıların yüzde 39‘u internetteki ortamdaki müşteri görüşlerini dikkate alırken, yüzde 38‘i uzmanlık içeren online araştırmaları ve web sitelerini izliyor, yüzde 25‘i ise iyi bilinen perakendecilerin web sitelerinden bilgi alıyor. Dolayısıyla Türk kullanıcısının satın alma kararlarında internetin ağırlığı giderek artıyor.
 • Türk internet kullanıcılarının üçte ikisi yüzde 66 internette araştırma yaptıktan sonra satın alma kararını değiştirebiliyor. Bu davranış biçiminin Avrupa ortalaması yüzde 55 düzeyinde kalıyor.
 • Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 91‘i online alış veriş yapıyor. Altı ayda ortalama 15 ürüne para harcayan tüketiciler bu ürünler için toplam 623 Euro harcıyor.
 • Mediascope araştırması Türk internet kullanıcıları online ortamdaki satın alma kararlarını yüzde 52 ile online seyahat bileti, yüzde 49 ile elektrikli cihazlar, yüzde 43 ile giyim eşyası, yüzde 36 ile müzik indirmek ve yine yüzde 36 ile kitap satın almak için kullandığını gösteriyor.
Kaynak: shiftdelete.com
Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir