Corel Draw Graphic Suite X8 İndir
10 Haziran 2016 – 15:29 | 2 Yorum Var

Corel Draw X8 İndir
Teknoloji ilerledikçe grafik programları da kendilerini yenilemeye devam ediyor. Alanında başarılı grafik programcısı Corel’de yeni sürümü X8 ile karşınızda…
Yeni sürüm Corel Draw Graphic Suite X8 Türkçe dahil bir çok dil …

Devamını Oku »
Ana Sayfa » Makaleler

Windows 7 Geç Açılıyor Sorununa Çözüm

Tarih 01 Mart 2010 – 23:19 | Yazan Okunma: 31.163 | 30 Yorum Var

Windows 7 Geç mi Açılıyor ?

Daha önce burada yazdığım konuda windows 7 internet bağlantı sorunu için bulduğum çözümü yazmıştım. Bu çözüm işe yaradı ve birçok arkadaşın internet bağlantı sorunuda çözülmüş oldu. Şimdi ise yine windows 7 kullanıcılarının başına gelen geç açılma problemini değerlendireceğiz. Size çok ilginç gelecek ama çözümünü bulduğumda gerçekten bende çok şaşırdım. İki bilgisayar da onlarca deneme yaptım. İki bilgisayarında iç donanımları tamamen aynı. İkisinede aynı cd’den yükleme yaptım. Birinci bilgisayar 84 saniyede açılırken ikinci bilgisayar sadece 35 saniyede açılıyordu. (Açma düğmesine bastığınızdan andan windows 7 amblemi gelinceye kadar ki süre…)

İki bilgisayarın tek farkı birinci bilgisayarda dvd sürücü ide çıkışlı diğerinde ise sata çıkışlıydı. Yani birinci bilgisayarda ek olarak birde ide kablosu vardı. Önce problemin bundan kaynaklı olduğunu sandım. İde çıkışı sistemin yavaş açılmasına neden oluyor diye düşündüm. Bu denemelerimi bir kenara bırakarak biri eski model diğeri yeni model iki laptop’a aynı dvd den Windows 7 kurdum. İkisinde de açılma süresi hemen hemen aynıydı. (32-40 saniye) Durum böyle olunca başka bir windows 7 yükleme dvd si buldum ve ondan denemeler yapmaya karar verdim. Tüm denemelerim başarısız oldu. Birinci bilgisayar 80 saniyeden önce açılmıyordu ve bu giderek rahatsız edici düzeye geldi. Çünkü iki bilgisayar, ikiside aynı donanıma sahip biri 30 saniyede diğer 80 saniyede açılıyordu. Problemi çözemeyince sorunu erteledim. Geçenlerde çok ilginç birşey oldu.

Bir tanıdığımın bilgisayarına format atmak için eve getirdim. Kendi bilgisayarımdan monitör, klavye-mause bağlantılarını söküp o kasaya taktım ve formatı atıp pc yi teslim ettim. Daha sonra kendi bilgisayarımdan söktüğüm bağlantıları yerine taktım. Bilgisayarın açılış düğmesine basmamla bilgisayarın açılması (yaklaşık 20 saniye) aynı anda oldu. Çok şaşırdım ve sorunun nasıl çözüldüğünü takip etmeye çalışırken sorunun usb kaynaklı olduğunu tespit ettim. Biliyorum size komik gelecek hatta şuan ne alakası var diyor olabilirsiniz. Ama defalarca deneme yaptım.

Ben kablosuz klavye-mause set kullanıyorum. Bunun usb girişli bir alıcısı var. Bu usb girişi kasamın arka üst kısmında bulunan girişlerden birisine taktığımda bilgisayarın açılış süresi 85 saniyeyi buluyor. Ama usb kablosunu altta  bulunan girişlerden birine takarsam açılış süresi 20-25 saniye arasında oluyor. Üstte birde yazıcıdan gelen usb kablosu bağlı. Onun yanında bir giriş daha var. Bu girişe klavye-mause’dan gelen usb kablosunu bağladığımda açılış süresi dediğim gibi 80-85 saniyeyi bulurken, klavye mause setinden gelen usb kablosunu alta taktığımda açılış süresi 20-25 saniyeye düşüyor.

Önce bende hatanın buradan kaynaklanmasına inanamadım. Ama gerçekten doğruydu. USB girişinde arıza olduğunu düşünmüyorum. Çünkü anakartım daha 1 aylık. Tüm iç donanınımı bir ay önce anakartımın yanmasından dolayı değiştirmek zorunda kaldım. Yani donanımsal hiç bir sorun yok.USB kaynaklı olduğunu bilmeden önce geç açılan bilgisayardaki tüm iç donanımı teker teker kontrol ettim. Bir ara İDE bağlantısından kaynaklanıyor olabilir diye ide bağlantısını devre dışı bile bıraktım. Ama sorun devam etmişti. Ta ki usb girişlerini değiştirinceye kadar.

Şimdi bu sorunu yaşayanlar yukarıda anlattıklarıma istinaden kendi bilgisayarlarında denemeler yapsınlar. Eğer gerçekten olumlu sonuç alıyorsanız lütfen bu konu altında yorumlarınızı belirtin. Olumsuz sonuç aldıysanız yada başka bir çözüm yolu bulduysanız onu da bizimle paylaşmanız bu sorunu yaşayanları doğru çözümü bulmaya teşvik edebilir.Etiketler: , , , , , ,30 Yorum Var »

 • ÖÇ diyor ki:

  Sorununuza çözüm bulabildiysek ne mutlu bize… Biz teşekkür ederiz.

 • ugur diyor ki:

  sorun şurda ki sonradan takdıgınız usb gırışlerı daha hızlı önceden taktıgınız daha yavaş bu nedenle bilgisayar tanıyana kadar 80 -90 sn geçiyorörneğin önceki usb 2 ken sonraki usb 3,0 sa bundandır

 • sessiz_geceler diyor ki:

  Yazzılan yazılar ekrana geç geliyo ne yapabilirim

 • gece kusu diyor ki:

  kardes tek kelime ile sana helal olsun gercekten de sorun usb den kaynakliymis bendede ayni sorun vardi simdi hallettim ,,, zekana kuvvet 🙂

 • Emrah diyor ki:

  Hocam sana ne kadar teşekkür etsem azdır ! Aynen bende de formattan sonra win 7 çok geç açılıyordu ve böyle bir prblem daha önce yoktu , iki gündür kafayı yedim denemediğim şey kalmadı taki senin burada verdiğin çözüm yolunu uygulayana kadar . Bendeki sorunda usb mouse dan kaynaklanıyormuş . Hay aklınla bin yaşa kardeşim sorun çözüldü . Paylaşımın için çok teşekkürler dostumm .

Yorum Bırak!

Yorumunuzu aşağıya ekleyebilir yada buradan konuya geri dönebilirsiniz..
Ayrıca Bu Yorumlara Abone Olabilirsiniz. (RSS Aracılığıyla)

Lütfen 'spam' içerikli mesajlar yazmayın.

Bu etiketleri kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yorumlarınız için teşekkür ederiz. Gravatar.