Ana Sayfa / Makaleler / Windows 7 Geç Açılıyor Sorununa Çözüm

Windows 7 Geç Açılıyor Sorununa Çözüm

Windows 7 Geç mi Açılıyor ?

Daha önce burada yazdığım konuda windows 7 internet bağlantı sorunu için bulduğum çözümü yazmıştım. Bu çözüm işe yaradı ve birçok arkadaşın internet bağlantı sorunuda çözülmüş oldu. Şimdi ise yine windows 7 kullanıcılarının başına gelen geç açılma problemini değerlendireceğiz. Size çok ilginç gelecek ama çözümünü bulduğumda gerçekten bende çok şaşırdım. İki bilgisayar da onlarca deneme yaptım. İki bilgisayarında iç donanımları tamamen aynı. İkisinede aynı cd’den yükleme yaptım. Birinci bilgisayar 84 saniyede açılırken ikinci bilgisayar sadece 35 saniyede açılıyordu. (Açma düğmesine bastığınızdan andan windows 7 amblemi gelinceye kadar ki süre…)

İki bilgisayarın tek farkı birinci bilgisayarda dvd sürücü ide çıkışlı diğerinde ise sata çıkışlıydı. Yani birinci bilgisayarda ek olarak birde ide kablosu vardı. Önce problemin bundan kaynaklı olduğunu sandım. İde çıkışı sistemin yavaş açılmasına neden oluyor diye düşündüm. Bu denemelerimi bir kenara bırakarak biri eski model diğeri yeni model iki laptop’a aynı dvd den Windows 7 kurdum. İkisinde de açılma süresi hemen hemen aynıydı. (32-40 saniye) Durum böyle olunca başka bir windows 7 yükleme dvd si buldum ve ondan denemeler yapmaya karar verdim. Tüm denemelerim başarısız oldu. Birinci bilgisayar 80 saniyeden önce açılmıyordu ve bu giderek rahatsız edici düzeye geldi. Çünkü iki bilgisayar, ikiside aynı donanıma sahip biri 30 saniyede diğer 80 saniyede açılıyordu. Problemi çözemeyince sorunu erteledim. Geçenlerde çok ilginç birşey oldu.

Bir tanıdığımın bilgisayarına format atmak için eve getirdim. Kendi bilgisayarımdan monitör, klavye-mause bağlantılarını söküp o kasaya taktım ve formatı atıp pc yi teslim ettim. Daha sonra kendi bilgisayarımdan söktüğüm bağlantıları yerine taktım. Bilgisayarın açılış düğmesine basmamla bilgisayarın açılması (yaklaşık 20 saniye) aynı anda oldu. Çok şaşırdım ve sorunun nasıl çözüldüğünü takip etmeye çalışırken sorunun usb kaynaklı olduğunu tespit ettim. Biliyorum size komik gelecek hatta şuan ne alakası var diyor olabilirsiniz. Ama defalarca deneme yaptım.

Ben kablosuz klavye-mause set kullanıyorum. Bunun usb girişli bir alıcısı var. Bu usb girişi kasamın arka üst kısmında bulunan girişlerden birisine taktığımda bilgisayarın açılış süresi 85 saniyeyi buluyor. Ama usb kablosunu altta  bulunan girişlerden birine takarsam açılış süresi 20-25 saniye arasında oluyor. Üstte birde yazıcıdan gelen usb kablosu bağlı. Onun yanında bir giriş daha var. Bu girişe klavye-mause’dan gelen usb kablosunu bağladığımda açılış süresi dediğim gibi 80-85 saniyeyi bulurken, klavye mause setinden gelen usb kablosunu alta taktığımda açılış süresi 20-25 saniyeye düşüyor.

Önce bende hatanın buradan kaynaklanmasına inanamadım. Ama gerçekten doğruydu. USB girişinde arıza olduğunu düşünmüyorum. Çünkü anakartım daha 1 aylık. Tüm iç donanınımı bir ay önce anakartımın yanmasından dolayı değiştirmek zorunda kaldım. Yani donanımsal hiç bir sorun yok.USB kaynaklı olduğunu bilmeden önce geç açılan bilgisayardaki tüm iç donanımı teker teker kontrol ettim. Bir ara İDE bağlantısından kaynaklanıyor olabilir diye ide bağlantısını devre dışı bile bıraktım. Ama sorun devam etmişti. Ta ki usb girişlerini değiştirinceye kadar.

Şimdi bu sorunu yaşayanlar yukarıda anlattıklarıma istinaden kendi bilgisayarlarında denemeler yapsınlar. Eğer gerçekten olumlu sonuç alıyorsanız lütfen bu konu altında yorumlarınızı belirtin. Olumsuz sonuç aldıysanız yada başka bir çözüm yolu bulduysanız onu da bizimle paylaşmanız bu sorunu yaşayanları doğru çözümü bulmaya teşvik edebilir.

Yorum Yazın

30 Yorumlar

 1. sorun şurda ki sonradan takdıgınız usb gırışlerı daha hızlı önceden taktıgınız daha yavaş bu nedenle bilgisayar tanıyana kadar 80 -90 sn geçiyorörneğin önceki usb 2 ken sonraki usb 3,0 sa bundandır

 2. kardeş geç açılma sorunu bende de vardı. 2 aydır uğraşıyorum. her yolu denedim ama bir türlü olmadı. senin bu çözümünü okurken de çok saçma bulmuştum hatta ne saçmalıyor bu diyordum ama denemekte fayda var dedim ve denedim. ve inanamadım sorunum çözüldü. ve simdi pc hızlı açılıyor. Thank you very much. Türkçesi; ALLAH senden razı olsun……..

 3. S.a Beyler ben sitem olarak win 7 ultimate kulanıyorum.
  ————
  işlemci core i5
  ram 4 gb
  3.19 Ghz vardır. Daha once ppc 4 kere format attım 3 formatta pc 3,4 dk acılıyordu

  4 formatta ise şidi 10 dk geciyoo ayarlardan sistemi geri yukledin gene aynısı veya usb olarak
  kablolu kulanıyorum masa ustü pc.USB yerlerini degıstırdım gene olamdı.. BIOStan usb oto
  özelligini enable yaptım gene olmadı ….

  Başka Cözum varsa Baylasırmısınz…

 4. ya ben usb yerlerını falan deıstırdım olmuo 🙁

 5. Merhabalar,
  Win 7 ‘de açılışta USB HDD’den kaynaklanan açılmama veya geç açılma problemini gidermek için BIOS SETUP ayarlarında “Legacy USB Support” veya benzer maddeyi disable yapınız. Kolay gelsin…

 6. Benimde xp üzerine win7 var yani iki işletim sistemi ilk kurduğum HDD de hiç bir sorun yaşamamıştım sonra HDD de bad sektör uyarısı almaya başladım hala hiç bir sorunum yoktu ama bad sektör zamanla çoğaldığı için garantisi varken garantiye göndereyim dedim bu arada bilgisayarda 5 tane HDD bağlı garantiye gönderdim yedekte olan aynı özellikte HDD vardı onu taktım yine sorun yoktu sonra HDD satın aldım altıncı HDD bağlamak istedim bunun içinde sata girişim kalmamıştı Asus’un PCI Express sata ve usb çoğaltıcı kartını aldım bunları pc’ye taktım taktıktan bir gün sonra falan yavaş açılmaya başladı bu arada benim HDD lerden 1 tanesinde Ubuntu işletim sistemi kurulu onun içinde HDD Türü Temel Disk değil Dinamik Disk olarak geçiyor Windows da bu HDD i yabancı HDD olarak görüyor ve yavaş açılma problemine ek olarak bu HDD i tanımakta sorun yaşıyor bazen görüp çoğu zaman görmeme problemi yaşıyordum geçen problemimi çözerken USB girişleri değiştirdiğim gibi sonradan taktığım PCI Express kartını da çıkartıp denedim acaba sorun onda mı diye sonra onunla alakası olmadığını görmüştüm USB leri değiştirdikten sonra başlangıç kurtarma ve sistem geri yükleme yaptım sonra pc nin açılışı düzeldi bu arada windows’a format atmakta bir işe yaramıyor ben birkaç kez yapmıştım düzeldikten sonra windows kurulumu da yeni olduğu için windows a crack yapmamıştım birkaç gün bu şekilde kullandım hiç sorun yoktu fakat windows a crack yapayım dedim onu yaptıktan sonra pc yeniden başlaması lazım ama windows kapanıyor ekranında kaldı ve pc yi resetledim ve yine eski haline yani problemli zamanlarına geri döndü tekrar USB leri değiştirdim falan fakat hiç birşey değişmedi hatta bütün USB bağlantılarını çıkartıp öyle denedim yine çok geç açıldı yani 10 dk falan Ubuntu yükle Dinamik Disk var demiştim ya onun sata kablosunu çıkarttım öyle denedim pc kısa sürede açıldı sonra tekrar sata kablosunu bağladım ve hala sorun yok sanırım sata kablosunda bir sıkıntı vardı çıkartıp taktıktan sonra sorun ortadan kalktı. 6 HDD sorunsuz olarak çalışıyor. Buradan şunu çıkarttım geç açılma problemi donanımdaki bir sorundan kaynaklanıyor sorun yaşayan arkadaşlar pc donanımlarını söküp tekrar takmayı deneyebilirler.

 7. bir de benim pcde 2 işletim sistemi war (üstüne kurdum)xp nin üstüne windows 7 kurdum 2.sinde windows 7 dio 1.sinde karışık bıseyler dıo hıç gırmedım ona gırsem açılır mı?

 8. peki senin windows 7 önceden warmıydı warsa o zaman da geç açılıyor muydu?

 9. Bilgi için çok teşekkürler iyi bir tespit olmuş bende de sorun vardı son zamanlarda açılma süresi belli olmuyordu 5 dk ile 10 dk arasında değişiyordu usb kabloların yerlerini değiştirdim ve başlangıç kurtarma ile sistem geri yükleme yaptım kendine geldi 2 gündür hızlı açılıyor.

 10. bu arada hdd 80 gb ram 1.5 gb işlemci AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 3600+ (2 CPUs), ~1.9GHz

 11. kablolu mausede ve kablolu klavye için de aynı şey geçerli mi bırakın 80 saniyeyi benımkı 20 dakıkayı geçiyor 😀 yada hdden kaynaklanabilrmi ?

 12. arkadaslar peki bu USB driver’larini guncellesek de acarken cikarmak sorunda kalmasak olmaz mi bu ise yararmi?

 13. arkadaşlar ide veya dieğr kablolardan kaynaklanabiliyor.onları da kontrol edin.cd rom ve harddisk aynı hızla aynı veri yolu ile bağlansa son derece hızlı açılıyor.deneyin görün.

 14. ali ünsal DOĞRULUK

  şu an iş yerindeyim. işten çıktığım gibi bu anlatılanı denicem sanırım olacaktır…tekrar döncem dostum umarım dediğin gibi olur. görüşmek üzere.

 15. Gerçekten teşekkürler bende oldukça aramama rağmen pes etmiştim
  kablosuz klavyenin bağlı olduğu usb den kaynaklandığı aklımın ucuna gelmezdi.
  benim kullandigim kablosuz set ayni verici ile mouse ve klavyeyi bagliyor fakat benim mouse um bozuldugu icin bios tan usb mouse ayarina hic dikkat etmemistim ve disable konumundaydı sadece usb klavye enable durumundaydi
  usb mouse u da enable yaptim ve sorun hâlloldu deneyimini paylaştığın için teşekkürler..
  umarım sorununa yardımı dokunur..

 16. tamamen dogru arkadaslar benim hari hdd var 2 tane biri WD 1 terabyte diğeri seagete 500 gb ikisi açık olduğu zaman bilgisayarımın açılması hemen hemen 80 sn filan buluyor ama onları cıkartınca 20-25 saniyede acılıyor sistemim su
  İşlemci:intel i7 920
  ekran kartı:ati vtx 5850 (directx11)
  anakart:gigabyte x58a-ud7 (sata3)
  ram:2×2 (4gb 2000mhz) team extrem
  2500 tl civarı….

 17. İşetim sistemin geç açılıyor, bunun nedeninin kablosuz mouse dan kaynaklandığını tesbit ettin.
  Oku babam oku, Maşallah hayat hikayesi yazmışsın.

 18. lap top lar için deneyeceğim..

 19. Eve gidince Denicem Sorun çözülürse Burdan Yazarım

 20. s0run cözuldu gercekten tşk ederim 😉

 21. Kardeşim inş doqrudur bende deniycem ewe gidince suan işteyim aynı sorun bendede war umarım olur bende buraya tekrardan tşk etmek için gelirim .)

 22. Teşekkürler sorunum halloldu. Çoğu arkadaşın dediği gibi kablosuz setim vardı kabloları söküp temizlik yapmıştım usb ucunu diğer girişe takmıştım.. Dediklerinizi uyguladım problem ortadan kalktı..

 23. vallahi bravo bendede kablosuz set varı çok geç alıyordu denedim işe yaradı tahminimden hızlı açıldı teşekkürler

 24. bravo kardeşim sorunum halloldu laptop’larda böyle bi sorun olmazken masaüstünde pc’lerde böyle bir sorun olabiliyor.

 25. teşekkürler bilgi için.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir