Ana Sayfa / Hazır Scriptler / WordPress 3.0 İle Yayında…

WordPress 3.0 İle Yayında…

Beklenen Sürüm WordPress 3.0…
Wordpress kullanıcıları uzun zamandır 3.0 sürümünü bekliyorlardı. Geçtiğimiz aylarda beta sürümü ile karşımıza gelen wordpress 3.0 geçtiğimiz günlerde stabil sürümü ile kullanıcılarının karşısına çıktı.

Bu işe gönül veren kodlayıcıların eseri olup tamamen ücretsiz dağıtılan ve milyonlarca sitenin alt yapısını oluşturan WordPress, 3.0 sürümü ile birçok yeniliği de beraberinde getiriyor.  Son versiyon ünlü caz piyanistinin ismi olan Thenolious adını taşıyor.

WordPress 3.0 Thenolious ile birlikte ilk dikkat çeken default temanın değişmesi oluyor. Yeni tema olan Twenty Ten  ile birlikte, özelleştirilebilir arka plan ve üst menü geliyor.

Bildiğiniz gibi birçok WordPress temasının menü bölümü bulunuyor. WordPress 3.0′a kadar bu menüleri hazırlayabilmek için öncelikle WordPress fonksiyonlarını kullanarak sayfa ya da kategorileri listeliyor, ardından CSS bilgimiz elverdiğince listeyi temamıza uygun bir menü haline getiriyorduk.  WordPress 3.0 bizi bu büyük dertten kurtarıyor ve bizlere özelleştirilebilir menüler sunuyor.

Özelleştirilebilir menüler sayesinde bu özelliği destekleyen temalara birkaç tıkla kolayca menü hazırlayabiliyoruz.  Üstelik hazırladığımız menü sadece sayfalardan ya da kategorilerden oluşmak zorunda değil; menümüze istediğimiz sayfayı ya da kategoriyi dahil edebiliyoruz.

WordPress 3.0 ile gelen bir diğer özellikte ise kullandığınız eklentileri toplu güncelleyebiliyorsunuz. Buda website yöneticisinin işini oldukça kolaylaştırıyor.

WordPress kurulumunda otomatik atanan admin kullanıcı ismi ve şifre de artık tarih oluyor. WordPress 3.0 ile birlikte kurulum sırasında istediğiniz kullanıcı adını ve şifreyi seçebileceksiniz.

Tüm bu özelliklerle birlikte diğer kullanıcıların ve test edenlerin görüşlerini de dikkate aldığımızda WordPress 3.0’ın diğer sürümlere göre daha hızlı olduğunu söyleyebiliriz.

Hepinize bol wordpress’li günler =)…

Yorum Yazın

1 Yorum

  1. Hi
    My name is Carol and I’m interested in cars.
    I hope I’ll stay here longer 🙂
    Carol

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir