Ana Sayfa / Hazır Scriptler / WordPress İçin Seo

WordPress İçin Seo

Wordress’de Seo İçin Yapılması Gerekenler…

WordPress kurulumu yaptıktan sonra ilk yapmanız gerekenlerden biri sitenizi google ve diğer arama motorları için optimize hale getirmektir. Bunun için yapılması gereken bazı işlemler vardır. Günümüzde seo eklentileri bu işlemlerin çoğunu tek bir tıklama ile yapıyor olsa bile aşağıdaki anlatılanlara her zaman ihtiyacınız olacağını düşünüyorum. Biraz özen göstererek yapacağınız ayarlamalar sitenizin üst sıralamalarda çıkmasını sağlabilir.

1. İlk yapmanız gerekenler permalink yani kalıcı bağlantı ayarlarınızı değiştirmektir.

Kalıcı bağlantı ayarlarınızdan özeli seçerek sitenizdeki linklerin yapısını değiştirebilirsiniz.

%postname% (Konu İsmi) – %post_id% (Konu Numarası) – %category% (Konu Kategorisi)

Bu yapıları kullanarak linklerinizi değiştirebilirsiniz. Örneğin;

%postname%.html

yazdığınızda linkleriniz alanadınız.com/konu ismi.html şeklinde olacaktır. Yapılan araştırmalara göre karışık linkler yerine bu şekilde düzenlenmiş linklerin arama motorları tarafından daha çok sevildiği kanıtlanmıştır. Ayrıca linklerin kısa olması sizin avantajınıza olacak başka bir ipucudur.

2. Bu aşamada sitenizin başlık ve meta kelimelerini ayarlamanız gerekiyor.

<title>Grafik Tasarım Medya</title>
<meta name=”description” content=”sitenizin açıklaması” />
<meta name=”keywords” content=”sitenizi tanımlayan anahtar kelimeler” />

Bunları manuel olarak kendiniz yazabilir yada farklı eklentiler ile otomatik tanımlanmasını sağlayabilirsiniz. Seo eklentileri ile ilgili konular için WordPress kategorisine bakabilirsiniz.

3. Sitenizin tek bir terim yerine farklı kelimelerde de arama motorlarında gözükmesini istiyorsanız etiketleri kullanabilirsiniz. Yazı yazarken sağ tarafta görünen etiket bölümünde konuyla ilgili 3-5 kelime yazarak konunuzun daha çok kelimede indekslenmesini sağlayabilirsiniz. Eğer konularınızın içinde etiketleri gösteremiyorsanız ufak bir php kodlaması ile etiketlerin görünmesini sağlayabilirsiniz.

[blockquote]Etiketleri göstermek için <?php the_tags(”); ?>  kodunu sitenizde uygun bir yere yerleştiriniz.[/blockquote]

4. SEO için en öenmli faktörlerden biride site haritalarıdır. Siteniz için hazırlayacağınız site haritalarını düzenli olarak google ve diğer destekleyen arama motorlarına göndermeniz yararınıza olacaktır.

Bunun için size tavsiye edeceğimiz en önemli eklenti olan google sitemap genaratoru wordpress eklenti sitesinden de indirebilirsiniz.

5. Resimlerinizi optimize ederek resim arama sonuçlarında da sitenizin görünmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için her resim eklemenizde alt=”” tagına mutlaka resimle ilgili açıklama yazmalısınız. Eğer bu size zor geliyorsa Seo İmage Friendly isimli eklenti tam size göre… Bu eklenti sayesinde tüm resimleriniz seo için optimize edilir.

6. Kategori sayfalarınızda kategori açıklamalarını göstermek işinize yarayacaktır. Her kategori açılısında kategoriyi tanımlayan açıklamalar yazıp bu açıklamaları kategori sayfasında gösterebilirsiniz. Bunun için;

%category_description%  kodunu kullanarak category.php ye veya header.php ye ekleyebilirsiniz.

7. Temanızda gereksiz kodları kaldırın. Kullanmadığını kodları saklama kodu ile kapatmanız bunu yalnızca ziyaretçilerine görünmez yapacaktır. Gereksiz kodları kaldırmanız ve sade bir tema kullanmanız size avantaj sağlayacaktır.

8. Temanızın sade olması kadar sitenizin açılış hızıda hem sizi ziyaret eden ziyaretçileriniz hemde arama motorları için önemlidir.  Bu nedenle sitenizdeki bazı sayfaları statik sayfa haline getirebilir ve cache eklentileri kullanabilirsiniz.

9.Yazı yazarken eski yazdığınız konuyla ilgili bir yazıya link veriniz veya konu içerisinde geçen bir kelimenin anlatımını yaptıysanız o sayfaya link vermeniz olumlu etki yapıcaktır.

10. Aslında seo için gözden kaçırılmaması gereken önemli konulardan biri “Dublicate Content” yani site içinde yazının birden fazla  tekrarlanmasıdır. Örneğin tek bir yazarsınız ve tüm konuların içerisinde sizin adınız geçiyor. Bu seo açısından sorun çıkartıcaktır. Bu yüzden yorum yok, yazar adı, tarih ve kategori gibi yazıları ana sayfanızdan ve yazılarınızdan kaldırmanız size avantaj sağlayacaktır.

11. Sitelerinize ziyaretçilerin rss yoluyla takip edebileceği butonlar veya linkler oluşturun.

12. Yazılarınızı ping sitelerine gönderin ve sitenizi başka sitelerinizden haberdar edin.

13. Konularınızı bildirmek için sosyal imleme (facebook, twiter, digg,tecnorati… vs) sitelerini kullarak daha fazla kitleye kendinizi duyurmuş olursunuz.

14. Sitelerinize ziyaretçilerin sitenizi RSS yoluyla takip edebileceği butonlar veya linkler oluşturun.

15. Sitelerinize backlink değişimi yapın.

Bu bilgiler düzenli kullanıldığında mutlaka olumlu veriler olacaksınızdır.

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir