Ana Sayfa / Hazır Scriptler / WordPress Kullanımı ve Özellikleri

WordPress Kullanımı ve Özellikleri

WordPress Kullanımı ve Yönetici Paneline Genel Bakış

a. Yönetim Paneli
WordPress yönetim paneli sitemize yazı yazmak, sitemiz ile alakalı ayarları yapmak,
bağlantıları kontrol etmek, sitemizin görünümünü değiştirmek gibi birçok işlemin yapıldığı
paneldir. Kısaca panelimize bir göz atalım ve fonksiyonlarını öğrenelim.
1-YAZILAR
Yazılar sekmesi isminden de anlaşılacağı gibi sitemize yazıların eklenmesini ve eklenen
yazıların düzenlenmesini sağlar. Ayrıca kategori ve etiket yönetimini buradan yapabilirsiniz.
Kategori ve Etiket: Sitemize yazacağımız yazıları belirli bir düzene koymak, ana başlıkları, vurgulanan noktaları ve konusunu belirlemek için kullanabileceğimiz sekmelerdir. Kategoriler ile yazılarımızı belirli bir konu çerçevesine alabilir ve etiketler sayesinde konularımızda bahsettiğimiz noktaları vurgulayabiliriz. Şimdi sitemize örnek bir yazı yazalım. Yazılar
sekmesine tıklayarak yeni bir yazı ekleyelim. Yazdığımız yazının metni örneğin, “WordPress GPL lisansına sahip açık kaynaklı, ücretsiz dağıtılan, PHP ve MySQL üzerine kurulan kişisel yayınlama platformudur. WordPress, Michel V tarafından geliştirilmiş olan B2/Cafelog’un resmi devamı  niteliğindedir. Bu çalışma WordPress geliştiricileri tarafından devam ettirilmektedir.” olsun.
Yazımız ile alakalı bir konu seçelim ve bu bizim kategorimiz olsun. Yazımızın konusu WordPress sitemize WordPress adında bir kategori ekleyelim. Konumuzda bahsettiğimiz noktalar da etiketlerimiz olsun. Bu yazımızın etiketleri “WordPress, GPL, Php ve MYSQL, Blog” olsun. Bu kelimeleri de aralarına virgül koyarak etiketler bölümüne ekleyelim. Yayımla sekmesine tıklayarak yazınızı yayımlayabilirsiniz.

Örnek Yazı Ekleme Paneli:

Şimdi diğer sekmelerimizi kısaca bir tanıyalım.
2-MEDYA
Yeni bir yazı eklerken Yükle/Ekle panelini kullanarak sitenize görsel öğeler vs. çeşitli dosyalar ekleyebilir ve yazılarınızın görünümlerini   değiştirebilirsiniz. Medya sekmesi ile sitenize yeni görsel öğeler ekleyebilir veya eklediğiniz görsel öğeleri düzenleyebilirsiniz.
3- BAĞLANTILAR
İlginizi çeken sitelere veya yazılara bağlantılar bölümünden link verebilir, sitenize uğrayan ziyaretçilere o bağlantıya gitmeleri için tavsiyede bulunabilirsiniz. Aynı zamanda var olan bağlantılarınızı buradan düzenleyebilirsiniz.
4- SAYFALAR
Sitenize yazı ekler gibi sayfada ekleyebilirsiniz. Web sitelerinde genelde “Ana Sayfa, Hakkımızda, İletişim vs.” gibi sayfalar bulunmaktadır. Siz de sitenize bu tür sayfalar ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.
5- YORUMLAR
Sitenize yazmış olduğunuz yazılar, okuyucularınız tarafından yorumlandığı zaman, yorumları onaylayacağınız gerekirse kontrol edip düzenleyeceğiniz sekmedir.
6- GÖRÜNÜM
Sitenizin görsel yapısını değiştirebileceğiniz, tema yükleyip  düzenleyebileceğiniz ve sitenizdeki menü bileşenlerini ayarlayabileceğiniz sekmedir.
7- EKLENTİLER
Sitenizin teknik altyapısını kontrol eden ve işlevselliği ile sitenize zenginlik katan eklentileri yükleyip düzenleyebileceğiniz ve etkinleştirme işlemlerini yapabileceğiniz sekmedir.

8- KULLANICILAR
Sitenize üye olan ziyaretçileri profillerini ve kendi profil bilgilerinizi düzenleyebileceğiniz, yetki sistemi ile sitenize yönetici, editör vs. ekleyebileceğiniz sekmedir.

9- ARAÇLAR
Sitenizle alakalı çeşitli yardımcı uygulamaların bulunduğu sekmedir. Başka bir blog sisteminden WordPress’e yazılarınızı aktarmanızı veya var olan yazılarınızı yedeklemenizi sağlayan sekmedir. Araçlar bölümünden WordPress sürüm güncelleme işlemini de yapabilirsiniz. Şimdi araçlar bölümünde bulunan iki yardımcı uygulamadan biraz bahsedelim.

Turbo: Bu uygulamayı yükledikten sonra, bilgisayarınızdan sitenize girmeniz, ayarlamalarınızı yapmanız daha hızlı olacak. Bir çeşit ön bellekleme sistemi ile sitenizin hızlı açılmasını sağlayacaktır. Turbo’nun halka açık ve ortak bilgisayarlara kurulmaması tavsiye edilir.
Press This: Press This kullanarak herhangi bir web sitesinden yazı, görsel ya da video alabilir, aldığınız yazıları düzenledikten sonra sitenizde yayınlayabilir veya bir yazıda kullanabilirsiniz.
10- AYARLAR
Ayarlar menüsünden sitemiz için birçok ayarı yapabiliriz. Genel Ayarlar: Bu bölümde sitemizin genel başlığını ve sloganını düzenleyebilir, zaman ve
tarih ayarlamalarını yapabilirsiniz.

Yazma: Sitenize yazmış olduğunuz yazılar ile ilgili aylarları yapabilirsiniz.
Okuma: Sitenizde bir sayfada kaç adet yazı gösterileceğini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca RSS ayarlarınızı düzenleyebilir, sitenizin takipçilerine kolaylık sağlayabilirsiniz.
Tartışma: Sitenizde yayımladığınız yazılara yapılan yorumlar ile ilgili ayarları yapabilirsiniz.
Medya: Bu bölümde sitenizde bulunan görsel öğelerin ayarlamalarını yapabilirsiniz.
Gizlilik: Sitenizin arama motorlarında yer alma ayarlamalarını yapabilirsiniz.
Kalıcı Bağlantılar: Bu ayar kurulumdan sonra yapılması gereken en önemli ayarlardan birisidir. Kalıcı bağlantı ayarları WordPress tarafından desteklenmekte ve tavsiye edilmektedir.
Kurulumdan sonra yazdığımız yazılar şu şekilde oluyor:

http://www.grafiktasarimmedya.com/wordpress/?p=150

Kalıcı bağlantıları düzenlediğimizde sitemizdeki yazılar şu şekilde olabilir.

http://www.grafiktasarimmedya.com/wodpress/yazi-ismi.html

Bu şekilde olan bağlantılar hem arama motorları tarafından hem de okuyucularınız tarafından daha anlaşılır hale geliyor. Bu sayede arama motorları sitenizi daha kolay indeksleyerek sitenizin daha çok trafik almasını sağlıyor. Google yapılan aramalar için sonuç sayfasını oluştururken, aranan kelimeleri içinde barındıran sitelere öncelik tanıyarak daha üst sıralara yerleştiriyor.

Arama motorları daha çok sade ve kısa kalıcı bağlantıları ön plana çıkarıyor. Çünkü bu şekildeki bağlantılar arama motoru dostu olarak nitelendiriliyor. Google da aynı şekilde sade bağlantıları daha çok sevmekte ve ön plana çıkarmaktadır. Google mühendislerinden Matt Cutts’ın da tavsiyeleri bu yöndedir. Yani,

/yıl/ay/yazi-ismi/ yerine,
/yazi-ismi/ gibi bir kalıcı bağlantının olması daha mantıklıdır. Bu şekilde yapı oluşturmak  için “Özel Yapı” bölümüne /%postname%/ yazabiliriz.
Gerekli ayarları yapıp, kalıcı bağlantıları kaydettikten sonra WordPress otomatik olarak .htaccess dosyasını güncelleyecektir. Fakat dosya yazma izni (Permission) verilmemiş ise bu düzenlemeyi elle yapmanız gerekmektedir.
WordPress güncelleme işlemini yapamadığı zaman sayfanın alt kısmında bize bir kod verir. Bu durumda kodu kopyalarak WordPress kurulum dizininde bulunan .htaccess dosyasını bilgisayarınıza indirerek veya bir FTP programı (FreeZilla vs.) ile düzenleyebilirsiniz.

Örnek “.htaccess” dosyası

# BEGIN WordPress

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]

# END WordPress  <code>

Eğer sunucunuza .htaccess dosyası yoksa siz de oluşturabilirsiniz. Notepad++ (Buradan İndirebilirsiniz) gibi bir metin düzenleyicisini açarak kodları yapıştırdıktan sonra “.htaccess” olarak kaydedebiliriz.
Sunucumuz .htaccess dosyasının oluşturulmasına veya düzenlenmesine izin vermiyorsa gene arama motoru dostu kalıcı bağlantılar oluşturabiliriz. Bu durumda ise .htaccess’i devre dışı bırakmamız gerekmektedir. Devre dışı bırakmak için kalıcı bağlantının başına “index.php” ifadesini  getirebiliriz. Bu durumda bağlantımız şu şekilde olur:

http://www.grafiktasarimmedya.com/wordpress/index.php/yazi-ismi.html

Çeşitli Ayarlar: Bu bölümde sitemize yüklediğimiz dosyaların nereye kaydedileceğini ayarlayabiliriz. Standart yükleme yeri  “wp-content/uploads/” klasörüdür. Burayı değiştirerek  “wp-content/klasor/” haline getirebilirsiniz.

Bu yazı Ekim 2009 tarihli WordPress Rehberinden alıntılanmıştır. Yeni özellikler ve eklemeler yapılmış olabilir.

Yorum Yazın

8 Yorumlar

 1. wordpress gibisi yok daha önce farklı programlar kullanmıştım sonra internetten araştırınca wordpresin en kolay olduğunu gördüm iyiki sizin gibi siteler var bilgi veriyosunuz yoksa çok uğraşırdık kitap al oku uygula eline sağlık hocam

 2. WordPress ‘i yeni kullanıyorum ve ilk defa bir site acmaya calısıyorum … sitemi biraz düzenledim ama halen siteniz yapım aşamasında diyor .. arama motorlarında gözükmesi vee siteme ziyaretçilerin gelmesi için ne yapmalıyım….

 3. merhaba,
  WordPress bloğum var fakat anlayamadığım diğer takip eblogları ,bloğumda takip edemiyorum,bunu nasıl yapabilirim ?
  Teşekkürler..

 4. Merhaba Daha dün bir wordpress sitesi kurdum. WordPress’i ilk defa kullanıyorum, çok zorlanmadım fakat bir kaç yazı yazdıktan sonra bir problem oluştu ve düzeltemedim. Bu konuda sizden yardım rica ediyorum. Sorunum şu: Yazı gönderdiğim yerde yazılar görünmez oldu ve diğer yayınlama seçenekleride yok oldu, yazı gönderme alanının üzerindeki pek çok küçük fonksiyon düğmeleri vardı bunlar link ekle, bağla, yazı tipi, boyutu ,rengi vs. ayarlar hepsi kayboldu. Bunu nasıl düzeltebilirim.

  • Muhtemelen sitenin alt yapısı bozulmuş. WordPress’i tekrar kurarak sorunu düzeltebilirsiniz. Henüz yolun başında olduğunuz için fazla kaybınız olmayacaktır. Fakat ilerleyen zamanlarda bu tarz sorunlarda veri kaybınızı önlemek için belirli sıklıklarla sitenizin yedeğini alın. WordPress kurulu sitenin yedeğini almak için gerekli bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

 5. kendı sıtemden baska bı sıteye blok nasıl atarım

 6. wordpress sitesi kurdum ama nasıl sayfa eklenir bulamadım normal sayfa yada alt sayfa değil anasa sayfada hiçbir şekilde gözükmeyecek bir sayfa yadimcı olursanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir