Ana Sayfa / Hazır Scriptler / WordPress Sürüm Yükseltme

WordPress Sürüm Yükseltme

WordPress Sürüm Yükseltme İşlemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

WordPress’in sürekli güncellenen ve geliştirilen bir platform olduğunu kitabımızın başında söylemiştik. WordPress her ne kadar güvenilir bir sistem olsa da güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor. Açıkların kapatılması ve yeni özelliklerin eklenmesi sonucu da yeni sürümü yayınlanıyor. Sitemizin güvenliği açısından yeni sürüm çıktığında vakit kaybetmeden güncellememiz gerekiyor. WordPress’in yeni sürümü çıktığı zaman, yönetim panelimiz bize uyarı vermektedir. Yeni sürümün İngilizcesi çıktıktan kısa bir süre sonra da Türkçe sürümü yayınlanmaktadır.

WordPress’in sürümünü yükseltmek zor bir iş olmamakla beraber, dikkat
gerektirmektedir. Aşağıda yazan maddeleri uyguladığımız zaman sorunsuz bir yükseltme işlemi yapabiliriz. Yükseltme işlemine başlamadan önce, her an her şey olabilir diyerek yedeklerinizi almayı unutmayın.

  1. Sitemizin veritabanını yedekleyin.
  2. Tüm WordPress dosyalarının ve .htaccess dosyasının yedeğini alın.
  3. Aldığınız yedeklerinizin çalıştırılabilirliğini kontrol edin.
  4. Tüm eklentilerinizi yönetim panelinizden pasif hale getirin.
NotEğer sunucunuzda yeterli boş alan varsa Cpanel Backup menüsünden sitenizin full yedeğini alabilir yada host firmanıza aldırabilirsiniz.
UyarıEğer bu işlemleri tamamlamadıysanız, yükseltme işlemine başlamamanız tavsiye olunur.

Yükseltme Adımları

Yukarıda bahsettiğimiz işlemlerini tamamladıysanız, yükseltme işlemine başlayabilirsiniz.

  1. İlk iş olarak WordPress’in Türkçe son sürümünü indiriniz. Eğer İngilizce kullanacaksanız İngilizce sürümü indirebilirsiniz.
  2. İndirdiğiniz kurulum dosyalarının tamamını FTP programı aracılığı ile sunucunuza gönderin ve dosya değişimini onaylayın. Bu durumda eski dosyalar yenileri ile değişecektir.
  3. WordPress’in son sürüm dosyalarını sunucunuza yüklediyseniz, http://www.siteadresi.com/wp-admin/upgrade.php adresine giderek yükseltmeye başlayabilirsiniz. Yükseltme işlemi blogunuzda yer alan içeriğin sayısına göre vakit alabilir. Biraz sabrederek işlemin tamamlanmasını bekleyin.
  4. Sitenizde kullandığınız eklentilerin, yeni sürüme uyumlu olup olmadığını kontrol edin varsa yeni sürümlerini yükleyin.
  5. Eklentilerinizi yeniden etkinleştirin ve sitenizi kontrol edin. Siteniz artık son sürüm WordPress yapısına kavuşmuş olacaktır.

2.8 Sürümü Sonrasından Son Sürüme Yükseltme

WordPress’in 2.8 sürümünü veya daha sonra çıkan sürümlerini kullanıyorsanız, sürüm yükseltme işlemi çok basit bir hal alacaktır. Tek tıklama ile sürümünüzü yükseltebilirsiniz.
Yükseltme işlemi öncesinde bir önceki konuda bahsettiğimiz gibi yedek almanızı tavsiye ederim. Şimdi WordPress’imizi yükseltelim.

Yönetim Panelinden Araçlar>Güncelle sekmesine tıklayalım. Eğer yeni bir sürüm varsa bizi uyaracaktır. Yeni bir sürümün bulunması halinde sitemizin FTP bilgilerini girerek yükseltme işlemini yapabiliriz.

Örnek FTP bilgileri verecek olursak;
Sunucu Adresi : ftp.siteadresiniz.com
Kullanıcı Adı    : ftp kullanıcı adı
Parola           : ftp erişim şifresi
Tek tıklama ile WordPress sürüm yükseltme işlemini tamamlamış bulunmaktayız.

[blockquote color=orange]Bu yazı Ekim 2009 tarihli WordPress Rehberinden alıntılanmıştır. Yeni özellikler ve eklemeler yapılmış olabilir.[/blockquote]
Yorum Yazın

1 Yorum

  1. WordPress 2 haftada bir yeni sürüm çıkartıyor yetişmek mümkün değilki 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir