Ana Sayfa / Hazır Scriptler / WordPress’de Eklenti Nedir Nasıl Kurulur?

WordPress’de Eklenti Nedir Nasıl Kurulur?

WordPress Eklentileri, Türkçeleştirme, İndirme ve Kurma İşlemleri…

Eklentiler, sistemlerin daha fazla fonksiyona sahip olmasını ve  kullanım kolaylığı sağlamak
için üretilirler. WordPress’te de bu durum aynen geçerlidir. Fakat WordPress’i farklı kılan dünya çapında birçok kişi tarafından  geliştirilen ve üretilen eklentilerinin olması denebilir.
WordPress’i kurduğumuzda çok sade bir sistem ile karşılaşırız. Eklentiler sayesine WordPress’in sade sistemi çok çeşitli hizmetler sunan bir platform halini almaktadır.  Mesela blogumuza eklentiler sayesinde kolayca iletişim formu ekleyebilir, kullanıcılarımıza anketler sunabiliriz.
a.  Eklenti Kurulumu
WordPress’te eklenti kurulumu önceki sürümlerinde elle yapılmaktaydı. Fakat geliştiriciler sayesinde eklenti kurulumunu WordPress yönetim panelinden de gerçekleştirebilmekteyiz.

Elle Kurulum: Elle kurulum yaparken indirdiğimiz eklentiyi sıkıştırılmış halinden çıkardıktan sonra /wp-content/plugins dizinine FTP aracılığı ile yükleriz ve sonra yönetim panelinde bulunan eklentiler sekmesinden etkinleştirebiliriz. Eklentinin varsa özel ayarlarını yapıp, verdiği kodlarımı yazılarımıza veya sayfalarımıza yerleştirebiliriz.
Örnek eklenti kurulumu: Sitemize İletişim Formu Ekleyelim
Sitemize yazılarımızı yayımladık ve belirli bir ziyaretçi kitlemiz var. Sitenizde reklam vermek isteyen bir ziyaretçi size ulaşmak istiyor. Prestijli bir görünüm sağlayan iletişim formu eklentisini kurarak bu hizmeti sunabilirsiniz. Eklentimizi indirelim ve kurulumuna başlayalım.
1-  Eklentimizi indirelim.

2-  WordPress panelimize giriş yaparak Eklentiler sekmesinden “Yeni Ekle>Yükle” sekmesini açalım.

3- İndirdiğimiz eklentiyi seçerek “Şimdi Kur”a tıklayalım ve eklentimizi kuralım.

Not: WordPress 2.8 sürümünden sonra eklentiler sekmesinde yeni eklentileri indirmeden ekleyebileceğiniz ve arayabileceğiniz özellikler geliştirilmiştir.

b.  Eklentileri İndirme
WordPress blogumuz için ihtiyaç duyduğumuz eklentileri bulmak için birçok site mevcuttur. Eklentileri hem eklenti geliştiricilerin sitelerinden hem de WordPress’in kendi sitesinden bulabilirsiniz. Eklentilerin Türkçeleştirilmiş halini ise WordPress Türkiye’nin sitesinde bulabilirsiniz.
Eklenti bulmak bunlarla sınırlı değil eklentilerinizi aynı zamanda arama motorları sayesinde de bulabilirsiniz. WordPress ile ilgilenen bazı site sahipleri sitelerinde bu eklentilere ve kullanılışlarına yer vermektedirler.
Öğrenirken soru sormak için kaçınmamanız ve aşırıya da kaçmamanız gerekir. Bir WordPress blogunda hoşunuza giden bir özellik gördünüz site sahibi ile iletişime geçerek eklenti hakkında bilgi alabilirsiniz. Unutmayınız ki blog yazarları paylaşımcı kişilerdir, yorumlarını ve yazılarını paylaştıkları gibi bilgilerini de paylaşırlar.

c.  Eklentileri Türkçeleştirme
WordPress ile alakalı yüzlerce eklenti mevcut ve bu eklentilerin hepsini Türkçe’ye çevirip paylaşmak gerçekten çok zor. Eklentinin çevirisini yapıyorsunuz ve tam o anda yeni sürümü yayınlanıyor bu tabi ki de çeviren kişinin  moralini bozacaktır.
Kullanacağınız eklenti İngilizce ise ve Türkçe’ye çevrilmemiş ise, Türkçeleştirmeyi kendiniz yapmak zorunda kalabilirsiniz. Eklenti Türkçeleştirme işlemini eklentiyi bilgisayarınıza indirip, Notepad++ (buraya tıklayarak indirebilirsiniz) gibi bir metin editörüyle yapabilirsiniz. Aynı zamanda Türkçeleştirme işlemini
WordPress yönetim panelinden Eklentiler>Editör sekmesinden de  yapabilirsiniz.
Çevirisini gerçekleştirdiğiniz eklentileri internette paylaşmanız diğer kullanıcılara kolaylık sağlamakla beraber sizi de prestij yönünden bir adım öner çıkaracaktır. Türkçe eklenti sıkıntısını aşmak ve Türkçe eklenti kullanımını sağlamak için WordPress Türkiye ile iletişime geçerek çevirdiğiniz eklentileri paylaşabilirsiniz.

[blockquote color=orange]Bu yazı Ekim 2009 tarihli WordPress Rehberinden alıntılanmıştır. Yeni özellikler ve eklemeler yapılmış olabilir.[/blockquote]
Yorum Yazın

8 Yorumlar

  1. I cant find a link where i can subscribe to this blog, webmaster how can i follow your blog?

    Teddy Tschicke

  2. Faydalı paylaşım için teşekkürler.

  3. selam ben senay, gercekten super bir blog, eger facebook veya twitter varsa eklemek isterim…

  4. Siteyi takip ediyorum. Temalarla ilgilide paylaşım yaparsanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir