Ana Sayfa / Hazır Scriptler / WordPress’de Yapmamanız Gerekenler

WordPress’de Yapmamanız Gerekenler

WordPress ile oluşturduğunuz sitelerde bunları yapmayın…

 

Fazla Eklentilerden Kaçının

WordPress’i asıl tercih eden kişiler ücretsiz binlerce eklentiyi özgürce kullanmayı sevenler olduğunu biliyoruz. Fakat çok eklenti demek sitenizin daha iyi durumda olduğu anlamına gelmiyor. Eklentiler sayesinde sitenizi daha çok şekillendirmeniz mümkün olsa da bu zamanla size sıkıntı çıkarabilir. Nasıl ki;

Yazılımcılar tarafından her yazılan eklenti %100 güvenilir değildir. Birçok yazılımcı eklentiler arasında kendi reklamlarını yerleştirmekte. Siz görmeseniz de sitenizin alt yapısı farklı bağlantılar içeriyor olabilir. Ayrıca her eklenti geliştirilebilir olduğundan açık barındırıyor olabilir. Bu açıklar hacker ların sitenize rahatça girmesi için bir açık kapıdır. Diğer taraftan her eklenti sitenizde kullandığınız tema ile uyumlu olmayabilir. Yada geliştirilmesi durduysa kullandığınız wordpress sürümü ile bile uyumlu olmayabilir. Buda ya görsel açıdan bozukluk yaratabilir yada sitenizin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bir diğer konu ise performans…

Sitenize her yükleyeceğiniz eklenti arka planda farklı sorguların çalıştırılması demek. Her yapılan sorgu ise sitenizin geç açılması demek. Geç açılan yada sunucuları geç yanıt veren sitelerde hem kullanıcılar tarafından hemde google gibi firmalar tarafından çok tercih edilmeyen bir gerçek. Bu nedenle sitenizde gerçekten faydalı olacağını düşündüğünüz ve güvenilir yazılımcılar tarafından kodlanmış eklentileri tercih edin.

Yönetici Adınız ve Şifrenizi Basitleştirmeyin

Hacker adıyla bilinen kötü niyetli kişilerin işini kolaylaştırmayın. WordPress yönetici adınızı “admin” şifrenizi ise “12345” gibi tahmin edilmesi kolay terimler ile oluşturmayın. Milyonlarca web sayfası arasından benimkini bulamazlar diye de düşünmeyin. Hacker ların en çok tercih ettiği web sayfaları yeni açılanlar ve kullanıcı adı gibi özel bilgilerin tahmin edilmesi kolay terimlerden seçili olanlardır.

Düzenli Yedekleme Sizi Kurtarır

Birçoğumuz saatlerce zaman ayırarak bir web sayfası açarız. Hatta bazen yine saatler süren paylaşımlar yazarız. Ama dakikalarımızı almayacak olan yedekleme işlemini hep unuturuz. Host panelinden kolayca yapılabilen yedekleme işlemi daha sonra yaşayacağınız sıkıntılarda sizi kurtaracaktır. Günlerce aylarca emek verdiğiniz paylaşımların saniyeler içerisinde kaybolması hiç kimsenin hoşuna gitmez. Tam da bu sırada elinizde “yedek” varsa her şeyi kaldığı yerden geri getirebilirsiniz. En kötü haftalık periyotlarda yedek almanızı tavsiye ediyoruz.

Öncesinde Test Etmek Sorunları Ortadan Kaldırır

Websayfanızın adı ile bir subdomain açın. Bu sizin test sayfanız olsun. Örneğin bir eklenti yada bir temayı çok beğendiniz. Hemen sitenize yüklemek ve ziyaretçileriniz ile buluşturmak istiyorsunuz. Yukarıda da belirttiğim gibi kodlamada ki bir uyumsuzluk sitenizin çökmesine bile neden olabilir. Çok ziyaretçi alan bir sayfanız varsa sitenizin ulaşılamaması ziyaretçi kaybına neden olur. Arama motorlarında ise 404 hata sayfaları çoğalmış olur. Bu da site sıralamanızın düşmesine yol açar. Fakat subdomain ile oluşturduğunuz bir test sayfası var ise ve yüklemeleri burada deneyip kontrol ettikten sonra asıl sayfanıza atarsanız karşılaşacağınız sorunları en aza indirmiş olursunuz.

En Önemli Etken Site Hızı

Siz bile bir sayfayı ziyaret ettiğinizde geç açılıyor ve beklemek zorunda kalıyorsanız o sayfayı kapatırsınız yada bir daha ziyaret etmek istemezsiniz. İşte herkes böyle. Site hızını ara ara test etmek varsa problemleri çözmek daha çok ziyaretçi çekecektir. Aslında birçoğumuzun atladığı en önemli konulardan biri de bu olsa gerek. Bunun için başta tavsiye edebileceğimiz birkaç şey söylemek istiyorum. Öncelikle sitenizin ana sayfasında çok büyük boyutlu resim kullanmayın. Bu resimlerin yüklenmesi sitenizin hızını düşürür. Hatta mümkünse ana sayfanızda fazla içerikte olmasın. Ayrıca CSS ve Java Script sayfalarınızı sıkıştırın. (Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayın) Bu sayede ön yükleme süresi daha da hızlı olacaktır. WordPress için yazılmış cache eklentilerini de kullanmak mümkün. Bunlar da çoğu zaman işe yaramıştır. Kendi sitenizin açılış hızını takip etmek ve olası problemler ile çözümlerini görmek için de sizinle konunun sonunda bir bağlantı paylaştım. Buradan kendi sitenizle alakalı açılış hızını görebilir ve sorunları tespit edebilirsiniz.

Site Açılış Hızını Ölçmek İçin Tıkla

 

Yorum Yazın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir